Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Afrika’da FETÖ bildirisi: Beladan bu ülkelerin de kurtulmasını istiyoruz

Leyla

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu biçimde:

“İnşallah yıl sonuna kadar Togo’da Ankara Büyükelçiliği açılacaktır.

Togo’nun FETÖ ile uğraşımıza verdiği takviye takdire şayandır. Sayın cumhurbaşkanı şahsen verdiği talimatlarla Togo’daki FETÖ okullarının kapatılmasında ülkemize dayanak olmuştur. FETÖ ile çabadaki kararlı duruşlarından dolayı teşekkür ediyorum.

Maarif Vakfımız verdiği eğitimle Togolu gençlerin yetişmesinde büyük katkı sağlayacaktır. Bugün Maarif Vakfımızın bir spor okulu açması konusunda mutabık kaldık.

Ekonomik bağlarımız de gelişiyor. Sıhhat ve eğitim alanında birfazlaca proje gerçekleştirildi. Birebir biçimde Türkiye burslarından 89 öğrenci yararlandı. Bu sayının artması için çalışacağız.

“AŞI BAĞIŞINDA BULUNACAĞIZ”

Birebir biçimde koronavirüs konusunda da dayanışmamızı sürdüreceğiz. Aşı bağışında bulunacağız. Azerbaycan ve gözlemci üye Macaristan’ın da katkılarıyla aşıları sizlere ulaştıracağız. TOGO halkına teşekkür ederim.

Afrika ziyaretlerimiz o kadar ağır oldu ki, gördüğünüz üzere dün Angola bugün Togo yarın da Nijerya’ya geçeceğiz. Başka görüşmelerde de FETÖ konusu gündeme gelecek.

“FETÖ BELASINDAN BU ÜLKELERİN KURTULMASINI İSTİYORUZ”

FETÖ belasından bu ülkelerin de kurtulmasını istiyoruz. Onların da bu hassasiyet içerisinde olduğunu görüyorum. İnşallah bunu başaracağız.

Çok kısa bir süre daha sonra Afrika’ya tekrar geleceğim, yine geleceğim, yine geleceğim.

Togo epeyce stratejik bir noktada olan bir ülke. Bilhassa savunma sanayiinde birlikte atabileceğimiz adımlar var. Bilhassa terörün bu bölgeye sızmaması için de askeri güvenlik iş birliği adımlarını da atabiliriz. Bunu ikili görüşmelerde de pahalı dostuma söylemiş oldum. Biz bu manada Togo’nun yanında olmaya devam edeceğiz.”