Cumhurbaşkanı Erdoğan Ermenistan’la olağanlaşma koşulunu Karabağ’da deklare etti: Azerbaycan konusunda samimi bir irade ortaya koymalı

Leyla

Global Mod
Global Mod
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Bizim birliğimiz sarsılmaz ve ebedidir. Cumhurbaşkanı Erdoğan tüm dünya için değerli bir figürdür. Kardeşim Erdoğan Türkiye’nin içişlerine müdahale etmek isteyenlere verdiği karşılık örnektir.” dedi.

Aliyev, Azerbaycan’ın Türk Kurulu’nda devir başkanlığını Türkiye’ye vereceğini söz etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu biçimde:

“Sayın Cumhurbaşkanı, aziz kardeşim, saygıdeğer bakanlar, değerli basın mensupları sizleri en kalbi hislerimle selamlıyorum. 4,5 aylık bir ortadan daha sonra işgalden azat edilen hoş bir bölgede bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Bedelli kardeşim sayın Aliyev’e nazik daveti için şahsım, heyetim, milletim ismine teşekkür ediyorum.

Bugün yapmış olduğumuz ziyaretlerle şu kısa müddet içerisinde Azerbaycan’daki işgalden kurtarılan bu bölgelerin nasıl ayağa kalktığını, nasıl hızla geliştiğini görmek her babayiğidin, her siyasetçinin kârı değil. Bu kadar kısa müddette bu yatırımları yapmak ve bu yatırımları hayata geçirmek, buralardan ayrılmış, ayrılmak zorunda bırakılmış olan Azeri kardeşlerim için buradan bir muştuyu vermek mümkün olacak. En kısa vakitte yine ayrıldıkları topraklara inanıyorum ki Azeri kardeşlerim hoş bir biçimde inşa ve ihya edilen bu yerlere dönme imkanını bulacaklardır.

Karşımızdaki, solumuzdaki binalara bakıyoruz. Kendi yepyeni, tarihi yapılar her neyse o yapılarla inşa edilen taş yapılarla yeniden buralar epey daha hoş biçimde inşa edildi. Buraya gelmedilk evvelden Fuzuli, Şuşa’yı Nahçıvan’a bağlayacak yolların üretim çalışmalarını gördük. Personel kardeşlerimizle bir ortaya geldik. Bu yollar bölgede hayli boyutlu nakliyeciliğin köşe taşlarını oluşturuyor. Bölgenin imarında alınan aralık Azerbaycan ve bölgemiz için gurur ve umut vericidir.

Azerbaycan tüm dünyaya örnek teşkil edecek kalkınma modeliyle çalışmalarını sürdürüyor. Temelini attığımız gerek tüneller gerek viyadükler gerek otoyollar buradaki canlılığın ne pozisyonda olduğunu göstermesi bakımdan hayli değerli. Bu gayrete liderlik eden İlham kardeşimizi ve emeği geçen herkesi cani gönülden tebrik ediyorum.

“KARDEŞ AZERBAYCAN’A DAYANAĞA DEVAM EDECEĞİZ”

Canhıraş bir biçimde yüklenici firmaların çalışması her türlü takdirin üstündedir. Türkiye olarak biz de üzerimize düşeni yapmaya, kardeş Azerbaycan’a tüm imkanlarımızla dayanağa devam edeceğiz. Bugün ikili ilgilerimizi, bölgesel gelişmeleri tüm veçheleri ile ele aldık. Güç, ulaşım ve Karabağ’ın kalkınmasıyla ilgili projelerle mevcut durumu kıymetlendirme imkanını bulduk. Şuşa beyannamesi ile stratejik müttefiklik düzeyine taşıdığımızı nasıl daha ileri taşıyacağımızı konuştuk.

Azerbaycan bölgenin gerçek kapasitenin hayata geçirilmesini engelleyen işgali ulu zaferi ile bitmiş oldurdi. BM Güvenlik Kurulu sonucunı kendisi hayata geçirdi. Kalıcı barış ve özlenen olağanlaşma yolunda ortam bugün elverişlidir. Yeni duruma göre hareket edilmesi gerekiyor. Biz kalıcı barış ve kapsamlı normalleşmeden yanayız. Buradan geçecek kara ve yolu çizgileri tüm bölge ülkeleri için fırsatlar doğuracaktır.

“ERMENİSTAN AZERBAYCAN’A SAMİMİ YAKLAŞIRSA TÜRKİYE İLE ORTASI NORMALLEŞİR”

Gün gelecek Zengezul’dan çıkıp İstanbul’a kadar gidebileceğiz. Bölgenin transit, lojistik merkez olma durumu perçinlenecek. Bu gelişmeden İran, Gürcistan, Ermenistan dahil tüm komşular istifade edecektir. Bu süreçte sonların belirlenmesi ve karşılıklı olarak tanınması mecburidir. Âlâ komşuluk bağlantıların temelini de bu anlayış oluşturmaktadır. Ermenistan’ın Azerbaycan’la meselelerini çözme istikametinde samimi irade sergilemesi gerekiyor.

Azerbaycan’la samimi bir irade ortaya koyması halinde Türkiye’nin Ermenistan’la münasebetlerinin normalleşmesinde bir pürüz kalmayacaktır. Müreffeh bir geleceği küçük hesaplara, iç siyasete feda etmek vakit kaybı manasına gelecektir. Barış ortasında yaşanacak parlak gelecek pekala mümkündür. Türkiye her olumlu adımın karşılığını birebir karşılıkla vereceğinin altını bir kere daha çiziyorum. Şahsıma ve heyetime gösterilen misafirperverlik için kardeşim sayın Aliyev ve kardeş Azerbaycan’a bir kere daha şükranlarımı sunuyorum.”

“BU TARİHİ BİRLİKTE YAZIYORUZ”

İlham Aliyev’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyleki:

“Bugün birinci özel yatırım projesinin temelini attık. Türkiye ve Azerbaycan projesidir. Bütün işlerde biz omuz omuza bir tarafta ilerliyoruz. Zengilan’daki resmi merasim tarihte kalacaktır. Resmi merasimler başkentlerde yapılır. Fakat biz resmi merasimleri hem Şuşa’da hem bugün Zengilan’da gerçekleştirdik. Bizim bilge adımlarımız tarihte ebedi kalacaktır. Bu tarihi bir arada yazıyoruz.

Muharebe periyodunda beraberydik, bugün de beraberyiz. 2. Karabağ Savaşı’nın 1. yıldönümünü yaşıyoruz. 2 hafta daha sonra Şuşa’nın azat olmasını zafer bayramı üzere idrak edeceğiz. Türkiye her vakit Azerbaycan’ın yanında olmuştur. Aziz kardeşlerim, sayın Cumhurbaşkanı bütün dünyaya beyan etti ki, Türkiye Azerbaycan’ın yanındadır. Bu bize siyasi ve manevi takviye, güç verdi.

“BİRLİĞİMİZ SARSILMAZ VE EBEDİDİR”

Bugün Azerbaycan halkı size teşekkürlerini bildiriyor. Siz bilirsiniz ki, Azerbaycan’da herkes sizi sever ve hürmetle yaklaşır. Siz bizim zaferimiz için epey büyük işler yaptınız. İmar devrinde bir daha bizlerle birliktesiniz.

Siz Afrika’nın 4 ülkesinde resmi ziyarette bulundunuz. Türkiye’de değerli bir merasimde oldunuz. daha sonrasında buraya gelip, bizimle birlikte Azerbaycan halkıyla birlikte hoş günde birlikte oldunuz. Bu dostluk ve kardeşlik numunesidir. Hem Azerbaycan hem Türk halkına ve tüm dünyaya bildiridir. Bizim birliğimiz sarsılmaz ve ebedidir.

Bugün bölgesel işlerde ve hatta dünya çapında Türkiye-Azerbaycan işbirliği ve kardeşliği değerlidir. Türkiye aziz kardeşimin liderliğiyle dünya gücüne sahip olmuştur. Kimse Türkiye’ye bir şey dikte edemez. Bu yakınlarda Türkiye’nin iç işlerine müdahale etmek isteyenlere o denli karşılık vermiştir ki, bu bütün siyasetçiler için örnektir.

Öz halkının çıkarlarını, gururunu savunan başkan bugün Azerbaycan’dadır. Bunu biz kıymetlendirmeliyiz. Bütün Türk dünyası için Erdoğan faktörü en kıymetli faktörlerden biridir. Azerbaycan-Türkiye Kurulu’nun başkanlığını Türkiye yapacak. Eminim ki, Türkiye aziz kardeşimin başkanlığı ile kurula uğur getirecek.

Bütün Türk dünyası için yeni imkanlar açılacak. Bugün Zengozur koridoru hakkında konuşmazsak olmaz. Zengezur koridoru bütün Türk dünyasını birleştirecek. Hem Azerbaycan hem Türkiye bu koridorun gerçekleştirmek istiyor. Aziz kardeşim ve konuklarla birlikte araba yolunun temelini attık. Bu da Zengezur koridorunun modülüdür. Bugün Azerbaycan’ın azat edilmiş topraklarında faaliyet gösteren birfazlaca Türk şirketlerine öz şükranlarımı bildirmek istiyorum. Onların yorulmaz emekleri sonucunda bu bölgede yollar, demiryolları, tüneller yapılıyor.

Bu bizim birliğimizin, kardeşliğimizin tecessümüdür. Biz iki kardeş ülke olarak ileriye gidecektir, halklarımız birbirine daha da yakın olacak devletlerimiz bundan daha sonra da işbirliğini sürdürecektir. Aziz kardeşime ve konuklara ‘Azerbaycan’a hoşgeldiniz’ diyorum.”