CHP’den istifa edeceği söylenen Deniz Baykal’ın oğlu konuştu: Babam bu biçimde bir şey düşünmüyor

Leyla

Global Mod
Global Mod
Eski CHP Genel Lideri ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın kızı Prof. Dr. Aslı Baykal, geçtiğimiz gün Cumhuriyet Halk Partisi’nden istifa etti. Baykal, siyasi parti üyeliğini sonlandırdığına dair imgeyi toplumsal medya hesabından paylaştı.

İstifa öne sürülen sebebine ait bir paylaşımda bulunmayan Baykal, sessizliğini korurken Yeni Şafak’ın Baykal’ın istifasına ait ulaştığı CHP eski Genel Sekreteri ve Eski Devlet Bakanı Mehmet Sevigen, Aslı Baykal ile telefonda görüştüğünü ve çok üzgün olduğunu söylemiş oldu.

“PARTİNİN GİDİŞATINDAN KEYİFLİ DEĞİLİM”

Aslı Baykal’ın istifasını doğrulayan Sevigen şu açıklamalarda bulundu:

“Kendisini aradım, çok üzgündü. ‘Partinin gidişatından memnun değilim dedi.’ aslına bakarsanız hiç birimiz memnun değiliz.”

“DENİZ BEYEFENDİ DE İSTİFA EDEBİLİR”

CHP’nin televizyon kanalı Halk TV’nin eski yöneticisi Şaban Sevinç, Aslı Baykal’ın istifasının akabinde dikkat çeken bir açıklama yaptı. Toplumsal medya hesabından paylaşımda bulunan Sevinç, Deniz Baykal’ın da CHP’den istifa edebileceğini söylemiş oldu.

Ataç Baykal

OĞLUNDAN AÇIKLAMA GELDİ

Eski CHP Genel Lideri Deniz Baykal’ın partiden istifa edeceği savları üzerine konuşan oğlu Ataç Baykal, “Babam, CHP’den istifa etmeyi asla düşünmüyor” dedi.

Bizim TV’ye konuşan Ataç Baykal şunları söylemiş oldu:

“Babam ile konuştum. Aslı’nın CHP üyeliğinden istifasını kendisi ile konuşmadığını, hatta istifa ettikten daha sonra haber verdiğini söylemiş oldu. Aslı’nın istifası Deniz Baykal ve ailesini bağlayıcı bir görüşün kararı alınmış bir karar değildir. Babam, kendisi CHP’den istifa etmeyi asla düşünmüyor, herkese de sakın istifa etmeyin diye telkinde bulunuyor. Aslı’nın istifası için babam, ‘Bana bu bildirildi, oturup konuşalım diye evvelde sorulmadı’ dedi.”

Ataç Baykal, “Ben Aslı’nın CHP üyesi bile olduğunu bilmiyordum. Bu tartışmalar üzerine üye olduğunu öğrendim. Devlet memuru olmasaydım ben bugün CHP’ye üye olurdum” dedi.

HALK TV TARTIŞMASI TEKRAR ALEVLENDİ

Aslı Baykal’a istifa daha sonrası beklenmedik bir reaksiyon, daha evvel büyük bir arbedeye tutuştuğu gazeteci Uğur Dündar’dan gelmişti. 2021 yılında iki isim, Halk TV’ye genel yayın direktörü olma, CHP’nin parasıyla kanalı alma üzere karşılıklı itham ve tezlerle karşı karşıya gelmişti.

Baykal, Dündar’ı genel yayın direktörü olma isteğinin yerine getirilmediği için küsmekle itham etmiş, ‘Maddi beklenti ortasında olmadan çalıştım’ diyen Dündar’ın, seyahat masraflarının kanal tarafınca karşılandığını söylemişti.

“İsabetli olmuş”

Dündar ise, Baykal Ailesi’ni, Halk TV’yi CHP’nin parasıyla almakla suçlamıştı. Son olarak Aslı Baykal’ın istifa tweet’ini alıntılayan Dündar, Baykal’a Halk TV’nin satışından elde ettiği yararı sormuştu.

Dündar, “İsabetli olmuş!.. CHP’nin parasıyla alınan Halk TV’nin satışından sağladığınız çıkarı da iade edecek misiniz?” ifadelerine yer vermişti.