Boston Celtics 18. NBA şampiyonluğunu kutluyor

Kemal

New member
Rekor şampiyonluk artık elde edilemediğinde Jayson Tatum'un gözlerinde yaşlar vardı. Ödül töreninde Jaylen Brown da inanamayarak ellerini yüzüne götürdü. İki Boston Celtics yıldızı, 18. NBA şampiyonluğuna ve 13 yıl önce Dirk Nowitzki ile olan şampiyonluğundan bu yana hâlâ ikinci şampiyonluğu bekleyen Dallas Mavericks'e karşı aldıkları 106:88'lik üstün galibiyete duygusal tepki gösterdi. Basketbol efsanesi Pazartesi akşamı (yerel saat) X'te “Harika koşu” diye yazdı. “Çeneni kaldır. Geri döneceğiz.” Dünyanın en güçlü basketbol liginde şampiyon olan tek Alman olmaya devam ediyor.

Ancak Celtics için zorlu bir kuraklık dönemi, son şampiyonluklarından tam 16 yıl sonra sona erdi. Tatum, “Aman Tanrım. Bu gerçeküstü bir duygu. Başardık” dedi. “Uzun bir yolculuktu. Uzun bir yolculuk. Biz dayanıklı bir grubuz, son birkaç yılda çok şey yaşadık.”

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Jalen Brown Finallerin MVP'si seçildi

Amerikan medyasına göre Tatum ve Brown, Celtics adına birlikte 107 play-off maçı oynadılar; bu, ilk şampiyonluklarını kazanmadan önce NBA tarihindeki diğer ikililerden daha fazlaydı. Dallas'taki yenilgiden üç gün sonra ikili, takımlarını TD Garden'da ihtiyaç duydukları dördüncü zafere taşıdı ve Brown daha sonra kariyerinde ilk kez finallerin en değerli oyuncusu seçildi.

“Bu bir takım başarısıydı. Bunu meslektaşlarımla ve benimle bu yola çıkan kardeşim Jayson Tatum ile paylaşıyorum” dedi. Brown 21 sayı atarken, Tatum 31 sayı, 11 asist ve 8 asistle triple double'ı az farkla kaçırdı.

Dallas'ta Mavericks Cuma günü 38 sayı farkla kazandı ve taraftarların başlangıçtaki üç mağlubiyetin ardından sansasyonel bir geri dönüş umudunu canlı tuttu; şimdiye kadar hiçbir NBA takımı ilk üç maçta üç yenilgiden sonra bunu başaramadı. Ancak Celtics, gürültülü taraftarlarının önünde ikinci bir hataya izin vermeyeceklerini en başından beri açıkça belirtmişti. İlk çeyreğin son iki dakikasında 12:3'lük seriyle tribünlerde heyecan yaratan Boston, devre arasında 21 sayı farka ulaştı. İkinci yarıda Celtics liderliğini korumayı başardı çünkü Mavericks hiçbir zaman gerçekten bir tehdit oluşturmadı.

Doncic ve Irving hayal kırıklığına uğrattı

Doncic 28 sayı atarak maçın büyük bölümünde sadece 15 sayı atabilen Irving kadar hayal kırıklığı yarattı. Son çeyreğe kadar her ikisi de yedi denemede yalnızca bir üçlük atabildi; Irving üç, Doncic ise iki sayı attı. Fiziksel olarak rahatsız olan Sloven oyuncu yine de play-off'larda olağanüstü birkaç hafta geçirdi. 635 sayı, 208 ribaund ve 178 asistle tüm kategorilerin en iyisiydi; bunu daha önce geçen sezon sadece Nikola Jokic başarmıştı.

Kleber maçı iki sayı, üç ribaund ve bir asistle tamamladı. Yenilgiye hayal kırıklığıyla ama soğukkanlılıkla tepki verdi. 32 yaşındaki Würzburglu oyuncu, “Boston iyi oynadı, dışarıdan çok gol attı. Çok fazla kolay üçlük atmaya izin verdik. Boston açıkça daha iyi bir takımdı, dolayısıyla Boston'u tebrik ederim” dedi.

Tüm hayal kırıklığına rağmen Kleber, Mavericks sezonunun olumlu yönlerini vurguladı. “Uzun bir yol kat ettik ve asla pes etmedik ve birbirimize her zaman destek olduk” dedi. “Birkaç gün sonra geriye dönüp baktığımızda kendimizle gurur duyabileceğimizi söyleyebileceğiz. Play-off'lara beşinci sırada başladık.”