Birinci duruşma 22 Mayıs’ta! İşte 6 yaşındaki kızla evlenen şahıs için istenen ceza

celikci

New member
Birinci duruşma 22 Mayıs’ta! İşte 6 yaşındaki kızla evlenen şahıs için istenen ceza
İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel‘in 6 yaşındaki kızı H.K.G.’yi evlendirdiğine yönelik sav Türkiye’nin gündemine oturdu. Öte yandan H.K.G.’nin eşi Kadir İstekli‘nin senelerca cinsel istismarına maruz kalması ülkede sarsıntı tesiri yarattı.

KADİR İSTEKLİ’NİN 67 YIL MAHPUS CEZASI İSTENDİ

Kamuoyunun gündemine oturan skandal olayla ilgili Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı mahpus cezası talebiyle iddianame düzenlendi. Birinci duruşma günü olarak 22 Mayıs kabul edildi. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca hazırlanan iddianamede Kadir İstekli hakkında 67 yıl 10 ay 15 gün mahpus cezası istenirken, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında 22 yıl 6 ay mahpus cezası istendi.

NE OLMUŞTU?

Mağdur H.K.G’nin 6 yaşından beri kuşkulu Kadir İstekli tarafınca cinsel istismara uğradığı sebebi öne sürülerek şikayette bulundu. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına verilen dilekçede, kuşkulu Kadir İstekli ile babasının kıydığı dini nikahla evlendirildiği, şüphelinin babasının talebesi olduğu ve karşılıklı dairelerde oturduklarını anlattı.

CİNSEL ALAKA OYUN ÜZERE GÖSTERİLDİ

Şikayetin devamında H.K.G, cinsel alakanın kendisine Kadir İstekli tarafında oyun olarak gösterildiği açıklandı. Bu alakanın babasının onayı ile gerçekleştiği ve yaşı tuttuktan daha sonra resmi nikah kıyıldığını dilekçede sundu.17 Ağustos 2012 tarihinde H.K.G. adet düzensizliği şikayeti ile hastaneye müracaat etti. Yaşının küçük olmasından dolayı durum polis gruplarına bildirildi.

KEMİK TESTİNE ÖBÜR BİRİNİ SOKTULAR

H.K.G.’nin o tarihte alının tabirinde, 7 Nisan 2012 tarihinde kuşkulu Kadir İstekli ile kendi isteği ile evlendiğini, yaşının 17 olduğunu ve şikayetçi olmadığını söylemiş oldu. Soruşturmada esnasında H.K.G.’nin kemik yaşı tespiti için hastaneye sevk edildi. 10 Aralık 2012 tarihinde alınan raporda H.K.G’nin 21 yaşında olduğu tespit edildi. Soruşturma yaşının 21 olmasından dolayı takipsizlik sonucu ile sonuçlandı. H.K.G. 21 Ocak 2022 yılında İzmir’de alınan sözünde, olay tarihinde Haydarpaşa Numune Hastanesine babasının lideri olduğu vakıfta çalışan Mehmet Emin M. ile birlikte gittiğini, sinema çekilmesi için sıra beklediği esnada kendisi yerine öteki birisinin sinemasının çekildiği ve kendisine rastgele bir süreç yapılmadığını söylemiş oldu. Şüpheliler olay esnasında kendi ortalarında konuştukları sırada bu konuşmalar H.K.G. de şahit oldu. Şüpheliler H.K.G.’nin yerine öbür birini kemik testine sokulduğu, bu kişinin 18 yaşında olması kâfi iken daha büyük birinin teste sokulması niçiniyle kuşkulu Kadir İstekli’nin Mehmet Emin M.’ye kızarak “Kızın yaşının 18 olması kafiydi, niye daha büyük birini soktunuz ancak savcı güzel yedi” söylemiş olduğini söylemiş oldu. H.K.G.’nin doğum raporu ve doğum tutanağı Sapancı Kaymakamlığından istendi. H.K.G.’nin 8 Mart 1998 tarihinde özel bir hastaniçin doğduğu belirlendi. Kemik tespiti için diğer birinin teste sokulması ile ilgili şüpheliler hakkında “resmi dokümanda sahtecilik” cürmünden soruşturma başlatıldı.

SES KAYITLARI BELGEYE SUNULDU

“O ARTIK SENİN KOCAN DEDİLER”

İddianameye nazaran, evlilik sonucunın akabinde, H.K.G’ye gelinliğe benzeyen beyaz bir kıyafet giydirdiler, genç bir adamı gösterip “O artık senin kocan” dediler. Adam, küçük kızı bir fotoğraf stüdyosuna götürdü. bir arada fotoğraf makinesine bakarken küçük kız evcilik oynadıklarını sanıyordu. yıllar daha sonra sözünde H.K.G. imam nikahı kıyıldıktan bir gün daha sonra yaşadıklarını şöyleki anlattı: “K. evlendiğimizi söylemiş oldu. Annem, babam nasıl evliyse bizim de evli olduğumuzu anlattı. ‘Sen benim karımsın, ben senin kocanım’ dedi. ‘Evliler bu biçimde oyunlar oynar ancak bu oyun kimseye söylenmez. Bak annenle baban kimseye söylemiyor’ dedi. Annem ile babam K.’ya ‘Damadım’ diyordu.”

“ANNEM SAÇLARIMI TARAYIP YANINA GÖNDERİRDİ”

Bir yıl daha sonra H.K.G, yani 7 yaşlarına yanlışsız, anne ve babasıyla memleketleri Sakarya Sapanca’ya gitti. Eşi K. da yanlarındaydı. Sapanca’daki konutlarının ikinci katında K, H.K.G.’ye tecavüz etti. H.K.G. evvelce anne ve babasının yaşadığı kabustan haberinin olmadığını düşündü. Lakin sonrasındasında K. ona babasının onayını aldığını söyleyecekti.

Çengelköy’deki konutlarına döndüklerinde tecavüz devam etti. Annesi evvel karşı çıkmıştı. Lakin argümana nazaran babası annesinin konutta olmadığı günlerde H.K.G.’yi karşı dairedeki K.’ya teslim ediyordu. Çocuk bunun olağan olduğu palavrasıyla kandırılıyordu. Annesi H.K.G.’nin saçlarını tarayıp K.’nin yanına gönderiyordu.

Ses kaydında yer alan tabirler ise şöyle:

H.K.G.:
“6 yaşında nikahımız kıyılmayaydı. Keşke babam münasebete müsaade vermeseydi… Yani bu dertlerin hiç biri olmazdı”

K.İ.:“Var mı yapacak bir şey onu söyle. Dönebiliyor muyuz?”

H.K.G. :”Ama telafi de olmuyor”

K.İ.:“Yani tam bir hatadır… Yanlış bir şey… Ha şu an ben kendi kız çocuğum olsa 6 yaşında evlendirir miyim. Evlendiririm. Lakin o form bir şeye müsaade eder miyim. Etmem.”

H.K.G.:“Babam nasıl düşünmedi.”

K.İ.: “Hocaefendi her şeyi dört dörtlük mü düşünüyor. Bırak sen de Allah Allah.”

H.K.G: “Yani kızım daha küçük, 6 yaşında. Alakayı kaldırabilir mi, kaldıramaz mı, insan bunu bilmez mi…”

K.İ.:“Ben seni o denli görmemiştim. O denli gittim işte. Ufaklığın o denli geçti dediğin üzere. Ne bileyim ya…”

H.K.G.:“Annem saçlarımı tarar senin yanına gönderirdi beni.”

ÇOCUĞA İSTİSMAR ANLAŞILINCA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Çocuğa 13 yaşındayken nişan, 14 yaşına geldiğinde ise düğün yapıldı. Düğünden daha sonra K. ile H.K.G. birebir konutta yaşamaya başladı. Düğünden 4 ay daha sonra, 17 Ağustos 2012 günü, annesi kızı hastaneye götürdü. Hekim çocuğa istismarı çabucak anladı ve polise haber verdi. Savcılık soruşturma başlattı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Aktüel