Biden, McCarthy’den bütçe kesintileriyle ilgili ayrıntıları istiyor

Kemal

New member
WASHINGTON — Başkan Biden Çarşamba günü Kaliforniyalı Cumhuriyetçi Sözcü Kevin McCarthy’den partisinin ulusal borç limitini yükseltmek için hangi bütçe kesintilerini talep ettiğinin ayrıntılarını ve Bay McCarthy’nin hükümetin ekonomik açıdan zayıflatıcı bir temerrüdünü kabul etmeyeceğine dair güvenceler isteyecek. . Bunu Beyaz Saray yetkilileri duyurdu.

Beyaz Saray tarafından Salı günü yayınlanan bir notta ortaya konan talepler, Bay Biden’ın Cumhuriyetçileri vergiler, harcamalar ve borçlar hakkında yeni güçlenen Muhafazakarlara kıyasla cumhurbaşkanının lehine olan koşullarda bir tartışma yürütmeye zorlama girişimidir. Başkent Tepesi.

Bay Biden, Bay McCarthy’yi hangi programları kısacağını belirlemeye – büyük olasılıkla halk arasında popüler olan bazı harcamaları içeren bir liste – ve Cumhuriyetçilerin ek vergi indirimleriyle borca ne kadar ekleyeceğini hesaplamaya zorlamaya çalışıyor. Notta, Ulusal Ekonomik Konsey direktörü Brian Deese ve Yönetim ve Bütçe Ofisi direktörü Shalanda Young, başkanın yıllık bütçesini 9 Mart’ta açıklayacağını söylediler ve Bay McCarthy’ye aynısını ne zaman yapacağını sordular. .

ABD borç tavanını anlayın

5 haritadan 1

Borç tavanı nedir? Borç limiti olarak da bilinen borç tavanı, federal hükümetin mali yükümlülüklerini yerine getirmek için bonolar ve tasarruf bonoları gibi ABD Hazine tahvilleri aracılığıyla ödünç alabileceği toplam para miktarının üst sınırıdır. Amerika Birleşik Devletleri bütçe açıkları verdiği için, faturalarını ödemek için büyük miktarlarda borç almak zorunda.

Sınıra ulaşıldı. Şimdi ne var? Amerika 19 Ocak’ta teknik borç limitine ulaştı. Hazine şimdi hükümetin yükümlülüklerini ödemeye devam etmek için “olağanüstü önlemlere” başlayacak. Bu önlemler, esas olarak, faturaların ödenmesini sağlamak için belirli hükümet yatırımlarını engelleyen vergi muhasebesi araçlarıdır. Bu seçenekler Haziran ayına kadar tükenebilir.

Ne tehlikede? Hükümet, olağanüstü önlemlerini tükettiğinde ve nakit parası bittiğinde, yeni borç alamayacak ve faturalarını ödeyemeyecekti. Devlet, tahvil sahiplerine gerekli ödemeleri yapamazsa borcunu temerrüde düşürebilir. Böyle bir senaryo ekonomik olarak yıkıcı olur ve dünyayı bir mali krize sürükleyebilir.

Hükümet bir felaketi önlemek için her şeyi yapabilir mi? Washington’un neler yapabileceğine dair resmi bir oyun kitabı yok. Ama olasılıklar var. Hazine, önce tahvil sahiplerine ödeme yapmak gibi ödemelere öncelik vermeye çalışabilir. Amerika Birleşik Devletleri borcunu ödemezse ki bu piyasaları sarsabilir, Federal Rezerv teorik olarak devreye girebilir ve bu devlet tahvillerinden bazılarını satın alabilir.

ABD’de neden borçlanma limiti var? Anayasaya göre, Kongre borçlanmayı onaylamalıdır. Borç limiti, 20. yüzyılın başlarında getirildi, böylece Hazine, faturaları ödemek için her borçlanmak zorunda kaldığında izin istemek zorunda kalmadı.

“Konuşmacı McCarthy’nin de bir bütçe yayınlama taahhüdü vermesi önemlidir, böylece Amerikan halkı Cumhuriyetçilerin açığı nasıl azaltmayı planladığını görebilir; ister Sosyal Güvenlik kesintileri yoluyla olsun; Medicare, Medicaid ve Uygun Fiyatlı Bakım Yasası sağlık sigortası kesintileri; ve / veya araştırma, eğitim ve kamu güvenliğinde kesintiler – ve en zengin Amerikalılar ve büyük şirketler için bütçelerinin açığa ne kadar katkıda bulunacağı, ”diye yazdı Bayan Young ve Bay Deese.

Bay McCarthy, Kentucky Cumhuriyetçi Senatörü Mitch McConnell ile birlikte Çarşamba günü Beyaz Saray’da Bay Biden ile görüşecek. Yönetim yetkilileri toplantının çok çeşitli konulara değineceğini söylediler, ancak toplantının ana zemini, Meclis Başkanı ve grubunun Bay Biden federal harcamalarda keskin bir kesintiyi kabul etmedikçe borç limitini yükseltmeme tehdidi.

Başkan, hükümetin bu ay ulaştığı sınırda bir artışı müzakere etmeyeceğini defalarca söyledi. Ekonomistler, milletvekilleri hükümet faturalarını ödeyemeyecek hale gelmeden önce kanun koyucular bu kısıtlamaları kaldırmazlarsa ülkenin bir mali kriz ve resesyonla karşı karşıya kalabileceği konusunda uyarıyorlar.

Ancak Cumhuriyetçiler şimdiye kadar sınırda herhangi bir artış çağrısı yapmadı veya resmi bir bütçe yayınlamadı. Bay McCarthy, kontrolden çıkmış harcamalar için Demokratları ve Bay Biden’ı suçlayarak tartışmayı daha genel tutmayı tercih etti.

Pazar günü CBS’den Face the Nation’a konuşan McCarthy, “Başkanın tartışmak istemediğini söylediğini biliyorum, ancak tüm yönetimimizin uzlaşmaya odaklanmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum.” “Borç tavanını yükseltirken bu kontrolden çıkmış harcamaları kontrol altına almanın mantıklı ve sorumlu bir yolunu bulmak istiyorum.”

Ekledi. “Amerika’da Washington’da ortadan kaldırabileceğimiz bazı savurgan harcamalar olduğu konusunda hemfikir olmayan kimse olduğunu sanmıyorum.”

Notta, Bay Deese ve Bayan Young, Bay Biden’ın Bay McCarthy’den “ABD’nin mali yükümlülüklerini asla yerine getiremeyeceği şeklindeki temel ilkeye bağlı kalmasını” isteyeceğini söylediler. Ayrıca, Temsilciler Meclisi’nde ülkenin 31 trilyon dolarlık borcunu artıracak bazı erken teklifleri de hedef aldılar; buna, Bay Biden’ın savunucularının zengin vergi kaçakçılarını bastırmak için IRS’yi kullandığı bir girişimi baltalamayı amaçlayan bu ay geçirilen bir yasa tasarısı da dahil.