Beyaz Saray iki önemli Fed adaylığını değerlendiriyor

Kemal

New member
WASHINGTON – Sürece aşina olan birkaç kişiye göre, Başkan Biden, Fed’e ilk Latin yönetim kurulu üyesini ve ikinci siyahi başkan yardımcısını verecek olan Federal Rezerv Yönetim Kurulu için iki adaylığa yaklaşıyor.

Bay Biden, Fed’in kalan tek açık valiliği için Dünya Bankası’nın ABD icra direktörü olan Kolombiya asıllı bir iktisatçı olan Adriana Kugler’ı aday göstermenin eşiğinde. Benzer bir hareketle, Bay Biden kendisini açık bir valilik pozisyonu için aday gösterdiğinde kurulun ezici çoğunluğu tarafından onaylanan bir ekonomist olan Philip Jefferson’ı kurulun başkan yardımcılığına yükseltmesi muhtemeldir.

Kararlar henüz kesinleşmedi.

Bir Beyaz Saray sözcüsü Pazartesi günü yorum yapmaktan kaçındı. Federal Rezerv yorum yapmadı.

Her ikisi de Senato tarafından aday gösterilir ve onaylanırsa, Bayan Kugler, Şubat ayında Beyaz Saray Ulusal Ekonomi Konseyi direktörü olan Lael Brainard tarafından yakın zamanda boşalan bir valilik pozisyonunu dolduracak.

Fed’in yönetim kurulu, biri başkan, biri başkan yardımcısı ve biri de bankacılık denetiminden sorumlu başkan yardımcısı olmak üzere yedi üyeden oluşuyor. Bayan Brainard, Fed’in hem başkanı hem de başkan yardımcısıydı.

Dünyanın en güçlü merkez bankası ve Amerika’nın kilit ekonomi politika yapıcılarından biri olan Fed’deki liderlik değişikliği, Biden yönetiminin dengelemeye çalıştığı karmaşık öncelikleri yansıtacaktır. Yönetim, özellikle New Jersey Senatörü Bob Menendez’in Fed’in yönetim kuruluna bir Latin ataması için baskı yapıyor.

Daha önce Georgetown Üniversitesi’nde hem ekonomist hem de yönetici olan Bayan Kugler, Demokrat Bay Menendez’in sunduğu potansiyel adaylar listesinde yer almıyordu. Ancak Bay Menendez’in bir sözcüsü, belirli adaylar hakkında yorum yapmadan, senatörün önceliğinin, bu kişi kim olursa olsun, Fed yönetim kuruluna nitelikli bir Latin ya da Latin kökenli birini koymak olduğunu söyledi.

Fed’in 109 yılı aşkın tarihinde, Fed Yönetim Kurulu’nda hiçbir Latin görev almamıştır, bu nedenle, başarılı bir onayla sonuçlanırsa Bayan Kugler’in adaylığı tarihi bir ilk olacaktır.

Fed, enflasyonu dizginlemek için ekonomiyi yavaşlattığı için zorlu bir politika devrilme noktasına da yaklaşıyor. Merkez bankası başkan yardımcısı geleneksel olarak hem Fed’in eylemlerini iletmede hem de başkana, bu durumda Jerome H. Powell’a bir politika konsensüsü oluşturmasına yardım etmede kilit bir rol oynamıştır. Bu, merkez bankası deneyimi olan birini gerektirebilir. Fed ekonomiyi yavaşlattığı, iş piyasasını zayıflattığı ve hem ilerici Demokratların hem de tarih bir rehber ise potansiyel olarak daha geniş halkın gazabını çektiği için görev muhtemelen zor olacak.

Geçen Mayıs ayında Fed’de göreve başlayan Bay Jefferson, en son Davidson College’da yöneticilik yapmış ve Virginia Üniversitesi’nden ekonomi alanında doktora derecesine sahip bir ekonomist. Orada geçirdiği zamana aşina bir kişiye göre, Fed’deki görev süresi boyunca, iş araştırmalarına ilgi duyan meraklı bir dinleyici olarak ün kazandı.

Bayan Kugler, iş piyasası hakkında kapsamlı bilgiye sahiptir. Daha önce Obama yönetimi sırasında Çalışma Bakanlığı’nın baş ekonomistiydi ve 2011-2013 yılları arasında bu görevde görev yaptı. Houston Üniversitesi’nde ve Barselona’daki Pompeu Fabra Üniversitesi’nde ekonomi bölümlerinde çalıştı ve California Üniversitesi, Berkeley’de doktora öğrencisi.

Fed liderliğindeki bir başka boşluk yakında doldurulabilir: Kansas Şehri Federal Rezerv Bankası Başkanı.

Beyaz Saray, Fed’in halka açık Guvernörler Kurulu için yöneticileri aday gösterirken, merkez bankasının ülke genelindeki 12 bölgesel rezerv bankası yarı özeldir ve yöneticileri, kurullarındaki topluluk üyeleri ve iş dünyası liderleri tarafından seçilir.

Konuya aşina bir kişiye göre, Kongre Bütçe Ofisi yöneticisi Phillip Swagel, pozisyon için potansiyel adaylar listesinde yer alıyor. Kongre Bütçe Ofisi, Bay Swagel’in adaylığı hakkında yorum yapmadı, Kansas City Fed de yapmadı.

Fed Yönetim Kurulu tarafından seçilip onaylanırsa, Bay Swagel 2025’te para politikasını oylayacak. Fed başkanı ve New York şubesi başkanı sürekli olarak para politikasını oylarken, diğer bölgesel banka başkanları sırayla oy kullanır ve oy hakları yoktur.

Fed, bankacılık sisteminin kargaşa içinde olduğu bir anda oranları artırıp artırmamaya karar vermek için bu hafta toplanıyor – hükümet, First Republic’in Pazartesi sabahının erken saatlerinde JP Morgan tarafından satın alındığını duyurdu – ancak enflasyon da inatçı olduğunu kanıtlıyor .

Merkez bankacılarının faiz oranlarını çeyrek puan artırması, ancak ekonominin yavaşlaması ve işsizliğin artması nedeniyle önümüzdeki aylarda oranları değiştirmeden yüzde 5’in biraz üzerinde tutması bekleniyor.

Ekonomik ivme, Fed adaylarını alışılmadık derecede yüksek bir risk haline getiriyor: Fed’deki boş pozisyonları kim doldurursa doldursun, masaya önemli bir katkı sağlayabilir, çünkü yetkililer enflasyonu kontrol etmek ile İşgücü piyasası hasarı arasındaki hassas dengenin nasıl dengeleneceğini tartışıyor.

Ekonomistler, fiyat artışlarını tekrar kontrol altına almak için bir miktar ekonomik sıkıntının gerekli olabileceği konusunda büyük ölçüde hemfikir olsalar da, enflasyonun ne kadar – ve ne kadar hızlı – yeniden kazanılması gerektiğine dair zor kararlar alınması gerekecek.

T. Rowe Price’ın ABD’li baş ekonomisti Blerina Uruci, “Bu Fed’in karşı karşıya olduğu zorluklar, son 40 yılda herhangi bir noktada olduğundan çok farklı,” dedi. “Enflasyonun durmadığı ve çok fazla işsizlik yaratmadığımız bu ekonomiyi nasıl güvenli bir şekilde dengeleyecekler?”