Berlinli Simon Geschke kendine son kez işkence etmek istiyor

Kemal

New member
Yakında bisiklete binmeyi bırakacak olan Simon Geschke, Tour de France'daki son katılımına rahat bir şekilde geri dönüp bakıyor. “Tur'a çok rahat bir şekilde giriyorum. 38 yaşındayım, kimse benden performansımda büyük sıçramalar beklemiyor,” diyor profesyonel bisikletçi. Berlin doğumlu bisikletçi, Grand Loop'a on ikinci kez katılacak. Fransız ulusal turunun 111. edisyonu 29 Haziran Cumartesi günü Floransa'da başlıyor.

Pireneler'de rüzgarı bir kez daha hissedin, Alp panoramasının tadını çıkarın ve ardından üç haftalık sıkı çalışmanın ardından sağlıklı ve mutlu bir şekilde Côte d'Azur'daki bitiş çizgisini geçin: Geschke, etrafındaki her şeyi bir kez daha – hatta daha da fazlasını – içine çekmek istiyor hepsi “yaralanmadan kalın”.

Ancak bunun eğlenceli bir spor etkinliği olması amaçlanmamıştır. “Giro'dakine benzer iyi bir performans sergilemek istiyorum” diye açıkça belirtti. “Bu sadece bir veda turu olmamalı.” Yıl sonunda emekli olacak olan Geschke'nin takım arkadaşlarına yardım etmesi planlanıyor. Ancak kendisine, ayrılıkçı gruplar için kendi özgürlüğü de verilecek.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postanıza bir onay mesajı gönderilecektir.

Giro'da güçlü performans

Mayıs ayında profesyonel sürücü İtalya'da hâlâ neler yapabileceğini gösterdi. Güçlü dominatör ve daha sonra Giro galibi Tadej Pogacar adına kısa bir süre dağ formasını giydikten sonra, Roma genel sıralamasında 14. sırayı kutladı. Bu, üç büyük turdaki en iyi sonucuydu: Tour, Giro ve Spanish Vuelta. Alman bisiklet dünyası bu duruma büyük övgüyle karşılık verdi. Eski profesyonel Fabian Wegmann CyclingMagazine podcast'inde onu “sonuna kadar süper güçlü” olarak tanımladı.

Geschke başlangıçta yalnızca Giro'ya konsantre olmak istiyordu. Şimdi her iki zorlu Grand Tour yarışına da katılıyor. Ama formda. “Bu yıl ata binmeme izin verilmesi için yalvarmadım ama bunu gerçekten istedim” dedi. Yarışın başlangıç çizgisindeki en yaşlı dördüncü profesyonelidir. Onun önünde, bir gün daha kazanarak Tour'un etap galibiyet rekorunun tek sahibi olacak olan 39 yaşındaki sprint yıldızı Mark Cavendish var.

Şu anda Freiburg'da yaşayan Geschke, büyük sportif başarıları Tour de France ile ilişkilendiriyor. “2015 Turu'ndaki etap galibiyeti, bir sürücü olarak benim için en büyük anımdı”, bugün hâlâ heyecanını sürdürüyor. Bu, dünyanın en büyük bisiklet etkinliğindeki tek etkinliği olacaktı. Ancak başka bir büyük başarı daha vardı: 2022'de şaşırtıcı derecede uzun bir süre dağ klasmanında liderlik yaptı ve Paris'teki son etapta efsanevi puanlı formayla yarıştı. Ancak o yalnızca nihai kazanan Jonas Vingegaard'ın vekiliydi.

Geçtiğimiz yıl, tamamen bitkin bisikletçi Tur'un 17. etabında Courchevel havaalanına kadar mücadele etti. Oraya ancak zaman sınırından hemen önce varabildi. Sonrasında, mide bulantısı ve titremelerle boğuştu. Bir gün sonra, hasta Geschke pes etmek zorunda kaldı.

Üç büyük turdan birinde 20. kez

Artık doğru düzgün “Au Revoir” demek istiyor. Floransa'dan başlayarak 20. kez üç büyük turdan birine katılacak. Almanya açısından bakıldığında bunu daha önce yalnızca Erik Zabel, Tony Martin, Jens Voigt ve Christian Knees başardı. Voigt tek başına Tur'a 17 kez katıldı.

Geschke dahil sekiz Alman yarışçının bir etap kazanma şansının oldukça düşük olduğunu düşünüyor. “Koparma gruplarını kazanmak benim için sürpriz olur,” dedi Geschke. Hala bir Tur sürprizi yaratma şansı yakalayabilir. Son bir kez.