“Ben de Çin’e seyahat ediyorum”

Kemal

New member
Öğle yemeğinden kısa bir süre sonra Manuel Mascia, M4 Antonplatz durağında iniyor. Cenevizliler bugün, Sportforum Hohenschönhausen'da BFC Dynamo'ya karşı oynanan hazırlık maçında takımı Sampdoria Genoa'yı desteklemek için Berlin'e geldi.

“Ben de Sampdoria için Çin'e seyahat ederdim,” diyor 27 yaşındaki oyuncu gururla. En sevdiği takımın, kulüp arması ve beyaz “Genova” yazısı olan spor mavi bir iç gömleğini giyiyor. Belinde kulübün parlak renklerinde bir atkı var.

Günaydın Berlin
Haber Bülteni

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postanıza bir onay mesajı gönderilecektir.

Mascia, yaklaşık 18.000 abonesi olan bir Instagram profili olan “Samptube”u yönetiyor. Orada İtalyan ikinci lig takımıyla ilgili günlük haberler yayınlıyor – transferler ve yaklaşan maçlar dahil. BFC Dynamo'ya karşı oynanan maç, uzun bir yaz tatilinden sonraki ilk resmi karşılaşma. Bir istisna olarak, Sampdoria'nın eğitim kampı bu yıl Almanya'da gerçekleşiyor.

Antrenör Andrea Pirlo ve ekibi bu maç için Jena'yı seçti. Özellikle BFC Dynamo'ya karşı oynayacakları maç için başkente gittiler. Mascia, yer seçimi hakkında “Bayıldım” diyor. Yurt dışındaki test maçları, ona birkaç yıldır sahip olmadığı “uluslararası futbol hissini” deneyimleme fırsatı veriyor.

Takımını takip etmek ve takipçilerini güncel tutmak için Mascia bir dakika bile uyumadı. Perşembe günü 130 avroya dönüş uçuşu rezervasyonu yaptırdı ve işten hemen sonra ayrıldı. Akşam geç saatlere kadar bir gençlik pansiyonunda dinlenemeyecek – bunun ne zaman olacağını bilmiyor. Damarlarında akan kan değil, futbol.

27 yaşındaki Manuel Mascia, Sampdoria Genoa nedeniyle Berlin'e uçtu.Franz Becchi/Berliner Gazetesi

İki yıl önce Sampdoria Genoa Serie B'ye düştü. “Blucerchiati” 38 maçta sadece 19 puan topladı ve ligde son sırada yer aldı. Ancak, sportif sonuç aynı zamanda karmaşık bir sosyal durumdan da kaynaklandı. Sampdoria'nın eski başkanı Massimo Ferrero, Aralık 2021'de ekonomik suç ve iflas nedeniyle kelepçelendi.

Roma'dan film yapımcısı tutuklanmasına rağmen “La Doria”dan ayrılmak istemedi. Taraftarların büyük baskısı ve Gestio Capital fonunun katılımı sonunda Mayıs 2023'te kulübün devralınmasına yol açtı. Girişimci Matteo Manfredi bugün Sampdoria Genoa'nın başkanı – ve plan kulübü tekrar birinci lige getirmek.

“Biraz zaman alacak,” diye açıklıyor Mascia. Kulübün likidite endeksi çok düşük. Bu, bir kulübün kısa vadeli yükümlülüklerini mevcut fonlarıyla karşılama yeteneğini ölçüyor. Bu yüzden şu anda iyi oyuncularla sözleşme imzalamak zor.

Sampdoria taraftarı, kısa bir süre önce bir Späti'den aldığı bir birayı sırt çantasından çıkarıyor. Kırmızı bir çakmakla açıyor ve büyük bir yudum alıyor. Artık BFC Dynamo'nun iç saha maçlarını oynadığı Sportforum sahasına varıyor. Güneş parlak bir şekilde parlıyor ve sıcaklık çoktan 30 dereceyi aştı.

Nicolò, Agustín ve Ferdinando gölgeli bir köşede duruyorlar. Maç yaklaşık bir saat sonra başlayacak. Herkesin havaya girmesini sağlamak için Arjantinli Agustín, kesilmiş bir Coca-Cola şişesinde kola ve buzla bir Fernet Branca hazırladı ve içeceği etrafta dolaştırıyor. Racing Club de Avellaneda hayranı ama bugün deplasman bölümünde Nicolò'ya eşlik ediyor.

“Berlin'de bu kadar çok taraftarın yaşadığını düşünmüyordum”

Agustín forma veya tişört giymiyor. Öte yandan Ferdinando, Inter Milan formasıyla kısa bir süre alay konusu oluyor. Nicolò beyaz Sampdoria formasını düzeltiyor ve Berlin'de bir Sampdoria kulübü kurmayı öneriyor: “Berlin'de bu kadar çok taraftarın yaşadığını düşünmemiştim.” Şimdi başlama vuruşuna sadece birkaç dakika kaldı. Mascia, Instagram profili sayesinde basın akreditasyonu aldı ve sahada serbestçe dolaşabiliyor.

Stadyum, Pupo'nun “Gelato al cioccolato”, Albano ve Romina'nın “Felicità” ve Ricchi e Poveri'nin “Sarà perché ti amo” şarkılarıyla yankılanıyor. Mascia ilk yarıyı tribünden izliyor, ancak birkaç dakika sonra biraz hayal kırıklığına uğruyor. BFC Dynamo kompakt ve tehlikeli bir şekilde saldırıyor. 13. dakikada oluyor: ev sahibi takım köşeye yakın bir yerde serbest vuruş kazanıyor. Top içeri giriyor, 9 numaralı beyaz formalı oyuncu topu alıyor. Rufat Dadashov, BFC Dynamo'yu öne geçiriyor.

90 dakika boyunca pek fazla bir şey olmuyor. Son dakikalarda Sampdoria kalecisi bir penaltı kurtarıyor ve skor 1-0 olarak kalıyor. “Hak edilmiş bir sonuç,” diyor Mascia ayık bir şekilde ve şimdi sadece bir bira istiyor. Sonuçta, BFC'nin hazırlıklarının son aşamasında olduğunu vurguluyor. Öte yandan Sampdoria için uzun bir aradan sonraki ilk maçtı.

Dünya şampiyonu ve Sampdoria Teknik Direktörü Andrea Pirlo, selfie çektiriyor ve imza dağıtıyor.

Dünya şampiyonu ve Sampdoria Teknik Direktörü Andrea Pirlo, selfie çektiriyor ve imza dağıtıyor. Manuel Mascia/Berliner Zeitung

Mascia spor forumundaki barda sıraya giriyor ve yapıya hayran kalıyor. “Keşke Cenova'da da böyle bir şey olsaydı,” diyor. Sampdoria Genoa'nın stadyumu olan Luigi Ferraris'in 33.205 seyirci kapasitesi var. Ancak barın pek de özel bir yanı yok. Bu sıcak yaz gününde spor forumuna yaklaşık 2.000 kişi geldi.

“Bu ne?” diye sordu Mascia sağır edici bir aksanla, önündeki müşteri bir shandy sipariş ederken. Bira ile limonatayı karıştırdıklarını duyduğunda, gerçekten denemek istiyor. Özellikle maç için kişiselleştirilmiş, takımların armalarının bulunduğu kupayı almakta ısrar ediyor. Bu, onun için üç avroluk depozitoya değer.

BFC Dynamo taraftar mağazasında “uygun fiyatlar”

Daha sonra taraftar dükkanından bir BFC Dynamo forması satın alıyor. Alışveriş yaparken İtalyan'a hayranlık duyan Ludwig Fromm, “Uygun fiyatlar,” diyor. GDR Oberliga'nın rekor şampiyonlarından bir atkı yaklaşık 20 avroya mal oluyor. “Daha küçük kulüpler için bu satışlar muhtemelen bir fark yaratabilir,” diyor Ludwig'in babası Andreas. 1973'ten beri bir BFC hayranı ve 20 yaşındaki oğlunu oldukça erken bir yaşta stadyuma götürdü.

Kuzeydoğu Bölge Ligi Cuma günü yeniden başlıyor ve BFC Dynamo, FC Carl Zeiss Jena ile karşılaşıyor. Andreas Fromm, “İyi bir takım,” diyor. Sampdoria'ya ve Mayıs ayında AS Monaco'ya (4:2) karşı kazanılan zaferlerden sonra, sezon başında iyi bir ruh hali var gibi görünüyor. Ludwig'in bir arkadaşı olan Tim Martinez, teselli olarak bize iki bira ısmarlıyor.

Elbette herkes Sampdoria Genoa'yı bilir, diyor Andreas Fromm. Özellikle 1990'larda kulübün altın çağını yaşadı. Sampdoria ilk ve tek şampiyonluk unvanını 1990/91'de kazandı. Gianluca Vialli ve Roberto Mancini gibi oyuncular da burada Doğu Berlin'de özel bir izlenim bırakmış gibi görünüyor.

Andreas Fromm ve oğlu Ludwig, Sampdoria taraftarlarıyla kısa bir fotoğraf çektirdi.

Andreas Fromm ve oğlu Ludwig, Sampdoria taraftarlarıyla kısa bir fotoğraf çektirdi.Franz Becchi/Berliner Gazetesi

Mascia bir şeyler yemek istiyor; son 24 saatte sadece bir simit yemiş. Ayrılmadan önce, Fromm'lar hızlı bir hatıra fotoğrafı çektirmek istiyor. Saat 21:30'da, Mascia sonunda bir pizza amatriciana yiyor ve yenilgiye rağmen maçın önemli anlarını izliyor: “Aslında, sadece buna hazır olup olmadığımı görmek istiyorum,” diyor ve gülüyor. İkinci yarıyı kale arkasındaki sahada izledi.

Esniyor ve gözlerini kısa bir süreliğine kapatıyor – sonunda uyuma zamanı geldi. Yarın Genoa'ya geri uçuyor çünkü çalışması gerekiyor. Ama haftanın sonunda tekrar Almanya'ya seyahat edecek. En büyük futbol aşkı FC Carl Zeiss Jena ve 1. FC Magdeburg'a karşı oynamak. Peki Sampdoria kazanacak mı? Mascia sonucu umursamıyor gibi görünüyor.