Basketbol yıldızı Dennis Schröder açılış töreninde tarihe geçecek

Kemal

New member
Sonuç olarak yarış hiç de yakın değildi. Alman Olimpiyat Sporları Konfederasyonu'nun (DOSB) yakın günlerde yaptığı oylamada, taraftarlar ve sporcular Paris'teki açılış töreni için iki Alman bayrağı taşıyıcısını seçme fırsatı buldu. Üç kadın ve üç erkek sporcu arasından seçim yapıldı.

Judocu Anna-Maria Wagner, kadınlar yarışmasını 80.01 puanla, futbolcu Alexandra Popp'un (74.01) hemen önünde kazanırken, erkeklerdeki sonuç çok daha az yakındı: basketbol yıldızı Dennis Schröder inanılmaz bir 103.45 puana ulaştı – tenisçi Alexander Zverev neredeyse 50 puan geride ikinci oldu. Schröder, sonuç açıklandığında buna göre gururluydu. “Başardık. Bana oy veren herkese: Çok teşekkür ederim! Siz gelmiş geçmiş en iyisisiniz. Bu duyguyu sizinle paylaşabilmek inanılmaz. (…) BAYRAĞI en büyük gururla taşıyacağım,” diye yazdı 30 yaşındaki sporcu Instagram'da.

Günaydın Berlin
Haber Bülteni

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postanıza bir onay mesajı gönderilecektir.

New York'tan Brooklyn Nets ile sözleşmesi bulunan oyun kurucu, birçok taraftarın gözünde Dirk Nowitzki'den bu yana en büyük Alman basketbol yıldızı. Braunschweig doğumlu oyuncu NBA'de on yıldan fazla süredir oynuyor ve Detlef Schrempf ve Nowitzki'den sonra elit ligde büyülü 10.000 sayı barajını aşan üçüncü Alman oldu.

Ancak en büyük başarısını, geçen yıl Dünya Kupası'nda ilk kez şampiyonluğa kaptanlık ettiği milli takımla kutladı. “Bu bir takım çalışmasıydı. Biz bir birimiz, herkes rolünü biliyor ve kimse sahada veya saha dışında hiçbir şey için fazla iyi değil. Kendimize inandığımız için büyük şeyler başardık. Ayrıca bu takım adına bayrağı ben taşıyorum,” dedi bu hafta Der Spiegel'e verdiği bir röportajda.

Ayrıca, Alman bir babanın ve Gambiyalı bir annenin oğlu olan Schröder, bunu yabancı düşmanlığına ve ırkçılığa karşı bir sembol olarak görüyor, çünkü kendisi bir Alman Olimpiyat takımının ilk siyah bayrak taşıyıcısı. “Benim gibi birinin Alman bayrağını taşıyabilmesi güçlü bir işaret,” diyor Schröder. Ancak şunu da vurguluyor: “Sadece siyah olduğum için kendimi bayrak taşıyıcısı rolünde görmüyorum (…). Ayrıca bunu son yıllarda milli basketbol takımının başarıları için bir ödül olarak görüyorum.”