Bakan Soylu: İzmir’de sarsıntı olduğunu öğrenince bir saat ortasında oraya intikal ettik

Leyla

Global Mod
Global Mod
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet eski Bakanı İsmail Müftüoğlu’nun Adapazarı’nda merhum eşinin isminin yaşatılması maksadıyla yaptırdığı Zümrüt Müftüoğlu Aile Sıhhat Merkezi’nin açılışına katıldı.

‘1 SAAT İÇERİSİNDE İZMİR’E İNTİKAL ETTİK’

İzmir’de meydana gelen 4.9 büyüklüğündeki sarsıntısı haber almalarının akabinde yaşananları anlatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bu gece sabaha karşı 03.29’da İzmir’de 4.9 büyüklüğünde bir zelzele oldu. AFAD liderimiz aradılar, ben de çabucak telefona karşılık verdim. Genel durumu aldıktan daha sonra değerli Cumhurbaşkanımızı 03.45-03.50 üzere arayarak bilgi arz ettim. Dedim ki, ‘Burada bir sarsıntı oldu. İzmir’de’ dedim. Kendileri, ‘Giderseniz uygun olur’ dedi. ‘Milletimiz, çocuklar ürkmüştür. Bu vesileyle orada devletin bulunmasında yarar vardır’ dedi. Biz de, hem AFAD liderimizle, hem ilgili genel müdür arkadaşlarımızla, ilgili milletvekili arkadaşlarımızla birlikte 1 saat içerisinde oraya intikal ettik. Bu bir saati şunun için söylüyorum. Bu sorun epeyce değerli bir problem. Türkiye o hale geldi ki, burası zelzele geçiren, sarsıntının acılarını yaşayan ve her afette şahit olduğum üzere zelzelesi yaşadığı an insanların nereye koşuşturdukları aşikâr olmayan, kıyametle dünya içinde bir hali hisseden ve beraberinde yüzündeki kaygıyı ve ümitsizliği her haliyle anlayabildiğimiz bir tabloyla insanoğlu karşı karşıyadır. Çocukluğumuzdan beri hepimiz şunu duyduk. Siyah beyaz televizyonlar olur, mikrofonlar uzanır. Beşerler çaresizdir. Devlet günler daha sonra masraf. Zira kimi vakit reaksiyondan korkar, kimi vakit bir problem oluşabileceğinden kaygı eder. Türkiye bilhassa bu deneyimleri ve bu acıları yaşadıktan daha sonra, 21’inci yüzyılda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Simav ve Van zelzeleleri dahil olmak üzere, ‘Nerede bu devlet?’ lafını söylettirmedi” diye konuştu.

‘SON 4 YILDA DÜNYADA EN ÇOK İNSANİ YARDIM YAPAN ÜLKEYİZ’

Türkiye’nin yurt haricinde yaptığı yardımlardan bahseden Bakan Soylu, “AFAD Liderimiz 2 ay evvel Lübnan’a gitti. Lübnan’da birfazlaca temasta bulundu. Milletimizi epey seviyorlar. Bizim onlarla öbür bir kardeşliğimiz var. Orada bizi şu biçimde tanım ediyorlar. Denizin arkasındaki uygunluklar ülkesi, denizin gerisindeki güzellikler milleti, denizin gerisindeki uygunluklar başkanı. Bunlar kolay elde edilecek tarifler değil. hiç birisi değil. Geçen yıl Afganistan’da Taliban geldi. Yoksulluk var, kış var. Oturduk, tüm sivil toplum örgütleriyle ‘Acaba bu beşerler bu kışı nasıl geçirecek?’ diye düşünüyoruz. Bir kadro tartışmalar yapılabilir, fakat şunu söz edeyim, geçen yıl o tarihten itibaren daima Afganistan’a güzellik trenlerimiz gidiyor. Oradaki insanlara, orada bulunanlara, oradaki fakirlere. Filistin’den Yemen’e kadar dünyanın hiç bir yerini yalnız bırakmayan büyük bir milletin evlatlarıyız. Son 4 yılda dünyada en epey insani yardım yapan ülkeyiz. Biz Amerika’dan varlıklı değiliz. Almanya’dan da güçlü değiliz. Lakin hayrı, mazluma el uzatmayı bilen büyük bir milletiz. Bu bize ecdadımızın mirasıdır. Bu bize bırakılan büyük bir emanettir” sözlerini kullandı.