Bakan Kurum: 3’üncü Sıfır Atık Tepesi İstanbul’da yapılacak

Leyla

Global Mod
Global Mod
Bakan Kurum, Twitter’daki hesabından ‘Sıfır Atık Hareketi’nin 5’inci yılı niçiniyle görüntülü ileti yayımladı.
Kurum, 3’üncü Sıfır Atık Tepesi ve Ödül Töreni’ni bu yıl İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde ‘İklim ve gençlik’ temasıyla gerçekleştireceklerini belirterek, “Saygıdeğer Emine Erdoğan hanımefendinin teşrifleriyle gerçekleştireceğimiz bu tepe, 7’den 70’e tüm doğaseverleri buluşturacak. 5 yıl evvel büyük bir heyecanla başlatmış olduğumız Sıfır Atık Hareketi, sizlerin gösterdiği ilgi ve alakayla bugün hudutları aşmış, memleketler arası kuruluşların ve bir epeyce ülkenin sahiplendiği bir global etraf hareketine dönüşmüştür. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Şurası’nda alınan kararla; bundan bu biçimde her yıl 30 Mart gününün, Memleketler arası Sıfır Atık Günü olarak, tüm dünyada kutlanacak olması bunun en somut sözüdür. Biz inanıyoruz ki Sıfır Atık Hareketi, Sayın Cumhurbaşkanımızın milletimizle paylaştığı Türkiye Yüzyılı’nın mihenk taşlarından biri olacaktır” dedi.
Bakan Kurum, ‘Sıfır Atık Tepesi’nde akademisyen, muharrir, sanatçı, sportmen, medya temsilcisi, sivil toplum kuruluşlarının temsilcisi ve gençler ile buluşacaklarını kaydederek, “Kongre Merkezimizde sizleri Deniz Sağdıç’ın ‘Sıfır Noktası Sergisi’ ve deniz kaplumbağalarının denizler ortası seyahatleriyle hazırlanan ‘Evimin Yolları Sergisi’ ile karşılayacağız. Sıfır Atık Hareketimizin yaygınlaştırılması için emek vermiş, gönül vermiş doğaseverlerimize mükafatlarını takdim edeceğiz. Sıfır Atık Atölyelerimizle, sanatkarlarımızın göz alıcı performansıyla, panel ve söyleşilerle daima bir arada dolu dolu bir gün geçireceğiz. Ben gün uzunluğu düzenlenecek bu biçimdesi hoş etkinliklerle dolu bir günü birlikte geçirmek, ödül alacak olan konuklarımızın heyecanlarına ortak olmak için tüm vatandaşlarımızı, gençlerimizi, belediyelerimizi, çocuklarımızı 23 Aralık’ta 3’üncü Sıfır Atık Doruğu ve Ödül Törenimize davet ediyorum” dedi.

Ayrıyeten program kapsamında birfazlaca aktiflik düzenleneceği açıklandı.