AK Partili Özkan Şehit Aybüke Yalçın’ı anınca HDP’li Beştaş ‘sataşma var’ dedi

Leyla

Global Mod
Global Mod
TBMM Genel Heyeti’nde konuşma yapan AK Parti Küme Başkanvekili Cahit Özkan, terörle çaba konusuna değindi. Diyarbakır anneleri ve dağa kaçırılan kız çocuklarının görmezden gelinmesini sert bir lisanla eleştiren Özkan, “Dağa kaçırılan çocukları için evlat nöbeti tutan Diyarbakır Annelerini, gencecik yaşta şehit edilen Aybüke öğretmen, hayatları karartılan, terörist olmaya zorlanan kız çocuklarını görmezden gelenlerin, hatta bu zulme ortak olanların bayana dair tek bir kelam söylemeye hakları yoktur.

Biz, medeniyetimizden aldığımız güçle her bir bayanın, her bir erkeğin, her bir çocuğun ömür garantisi için amasız, fakatsız şiddetin her türlüsüyle içtenlikle gayrette kararlıyız diyor hürmetlerimi sunuyorum.” sözlerini kullandı.

PKK – HDP bağını örtmeye çalıştı

Özkan’ın kelamları PKK’nın siyasi ayağı olan HDP’yi rahatsız etti. HDP’li Meral Danış Beştaş, “Sataşma var kelam hakkı istiyorum” diyerek reaksiyon gösterdi. Bunun üzerine AK Partili Özkan, “Yani şayet terörle ilgili konuları kendi üzerlerine alınıyorlarsa eyvallah. Bu, onun kabulüdür. Terörle birlikte bir mana söz eder bu” dedi. Bektaş ise, “Sayın Lider, pahalı milletvekilleri; ben ‘Kadın hakları alanında kelam söylemeye hakkı yoktur’ lafına karşı buraya çıktım.” tabirlerini kullanarak partisinin PKK ile bağını itiraf ettiğini örtmeye çalıştı.

“PKK’lıların cenazesine katılıp acılarını paylaşmaya devam edeceğiz” demişti

HDP’li Bektaş daha evvel yaptığı açıklamada, terörist cenazeleriyle ilgili “Bütün cenazelere gideriz. İster sivil ister dağa giden olsun. Acılarını paylaşmaya devam edeceğiz” tabirlerini kullanmıştı.