AK Parti Küme Başkanvekili Turan: Tunus’ta meclisi kapattılar nerede bize ayar vermeye çalışan Birleşmiş Milletler

Leyla

Global Mod
Global Mod
Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, dün akşam yaptığı açıklamayla Meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi’yi nazaranvden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyurdu.

“Nerede Türkiye’ye ayar vermeye çalışan Birleşmiş Milletler?”

Darbe teşebbüsüne reaksiyon gösteren AK Parti Küme Başkanvekili Bülent Turan, Arap baharının başladığı Tunus’ta fazlaca değerli adımların atıldığını, her insanın sorumlu davrandığını ama meclisin bir gecede bir kararnameyle kapatıldığına vurgu yaparak, “Meclis lideri kendi meclisine giremedi. Nerede Birleşmiş Milletler. Nerede bize Kıbrıs’ta ayar vermeye çalışanlar. Şayet ayar vereceksen Tunus’un demokrasisine ‘dur’ diyenlere ayar vermen lazım. Fakat biz şunu yaşadık, gördük. Millete karşın bir iş olmaz, millete karşın adım atılmaz. Tunus’ta da su akacak yolunu bulacak. Demokrasi galip gelecek diye inanıyorum.” halinde konuştu.

“Her yer Türkiye, artık ‘Ben varım’ diyor”

Dünyada Çin’den daha sonra iktisadı büyüyen ikinci ülkenin Türkiye olduğunu belirten Turan’ın başka açıklamaları şöyleki:

“Büyümeye devam edeceğiz. Pandemiye karşın devam edeceğiz. Türkiye bugün Azerbaycan’daki Karabağ meselesinin tahlili için var. Kuzey Kıbrıs’ta Kapalı Maraş’ın açılması için en kuvvetli iradeyi koymak için var. Mavi vatanda, Doğu Akdeniz’de, Libya’da, Suriye’de, her yerde Türkiye, artık ‘Ben varım’ diyor. Kapalı Maraş’ta biliyorsunuz 50 yıllık bir düş vardı. Bu duşun ete kemiğe bürünmesinin karşılığı geçen hafta, mülkiyet haklarının korunması kaydıyla Cumhurbaşkanım oranın açılacağını söylemiş oldu. hiç bir işte tahlil üretemeyen Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu toplandı, Türkiye’yi kınadı. İsrail, Filistin’i işgal eder görmez, Amerika, komşuluğumuzun olduğu yerlerde PYD’ye silah teslim eder, görmezler. Fakat egemenlik hakkımızın gereği olarak atılan adımda Türkiye’yi kınarlar. Kınasınlar. Biz eski Türkiye değiliz. kuvvetli işler yapmak için buradayız. Daha savlı işler yapmak için buradayız. ‘Egemenlik Kayıtsız Kuralsız Milletindir’ diyen, bu milletin emanetini omuzlarımızda hissediyoruz”