Activision Blizzard çalışanları şirket içerisindeki cinsiyet ayrımcılığını protesto ediyor: Susturulmayacağız

celikci

New member
Activision Blizzard çalışanları şirket içerisindeki cinsiyet ayrımcılığını protesto ediyor: Susturulmayacağız
Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biri olan Activision Blizzard‘dan makus haberler gelmeye devam ediyor. Son olarak Kaliforniya mahallî ajansı tarafınca açılan cinsel taciz ve ayrımcılık davasının akabinde şirketin sessizliğini muhafazası hem oyuncular birebir vakitte çalışanlar tarafınca güzel karşılanmamıştı. ondan sonrasındasında yöneticilerin açıklamaları durumu daha da berbata götürmüş, davanın çarpık ve birçok ayrıntısının yanlış olduğunu belirtmiş ve durum kelam konusu kurumu aşağılamaya kadar gitmişti.

Yapılan açıklamaların kamuoyu tarafınca kabul edilmemesinden daha sonra Activision Blizzard çalışanları, Twitter’dan kelam konusu dava hakkında fikirlerini lisana getirerek şirketi protesto etti. Cinsel taciz ve ayrımcılığa uğrayan, bilhassa beyaz olmayan bayan çalışanların maruz kaldığı muamele karşısında iş arkadaşlarının yanında olduğunu belirten yirmiden çok değerli isim, şirket ismine çalışmayı durduklarını deklare etti.

Oyun dünyasının kıymetli isimlerinin Activision Blizzard hakkında yaptığı açıklamalar şöyle:

“KADINLARA İNANIYORUZ”

Oyun dizayncısı Jeremy Feasel “Activision Blizzard tarafınca yapılan açıklama bizim fikirlerimizi temsil etmemektedir. Bayanlara inanıyoruz ve daha fazlasını yapmak için çabalamaya devam edeceğiz. Aksiyonlar kelamlardan daha yüksek sesle konuşur.” kelamlarına yer verdi.

“ŞİRKET OLARAK BU DURUMU DÜZELTMELİYİZ”

World of Warcraft’ın geliştiricilerinden olan Steve Danuser “Birçoğumuz üzere grubumuz de öfke, ıstırap ve acı karışımı bir müddetçten geçiyor. Birbirimizi dinliyor ve göz kulak oluyoruz. Artık kolları sıvamalı ve bir sanayi, şirket olarak bu durumu düzeltmeliyiz.” diyerek dayanak verdi.

“BU OLAYIN GERÇEK DIŞI OLDUĞU TEZ EDİLEMEZ”

Blizzard kullancı tecrübesi araştırmacısı olan Nikki Crenshaw, “Activision Blizzard’ın kurbanlarının yanında duruyor ve onların kıssalarına inanıyorum. Bu olayın gerçek dışı olduğunu tez etmek mevcut ve eski çalışanların yüzüne atılmış bir tokattır ve benim bedellerimi temsil etmez.” dedi

Oyun imalcisi Olivia Burkhart, “Geçtiğimiz birkaç gün yaşananlar çalıştığım şirkete sinirlenmeme sebep oldu lakin bir arada çalıştığım beşerlerle gurur duyuyorum. Herkes bir ortaya geliyor, dinliyor, acımasız yansılara karşı konuşuyor ve aksiyon talep ediyor. Buradayız, kızgınız ve o kadar kolay susmayacağız.” kelamlarıyla takviye oldu.

BLIZZARD AÇIKLAMA YAPTI

Çalışanların ortaya koyduğu reaksiyonun akabinde Blizzard’ın eski yöneticisi Mike Morhaime yaşanan şeylerden dolayı duyduğu utancı lisana getirdi. “Savunduğumu sandığım her şey silinip gitmiş üzere hissediyorum. Daha da berbatı, daha da kıymetlisi, beşerler ziyan gördü ve kimi bayanlar dehşetli tecrübeler yaşadı.”

Kaynak: Playerbros