ABD kanalına özel röportaj veren Erdoğan’a açık açık soruldu: 2023 seçimini kazanabileceğinizi düşünüyor musunuz?

celikci

New member
ABD kanalına özel röportaj veren Erdoğan’a açık açık soruldu: 2023 seçimini kazanabileceğinizi düşünüyor musunuz?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Heyeti için bulunduğu New York’ta, Amerikan PBS kanalının konuğu olarak, dış siyaset ve dünya gündemine ait değerlendirmelerde bulundu.

“BEN MEYDANLARIN LİSANINI DÜZGÜN BİLİRİM”

Sunucunun “2023 seçimlerini kazanabileceğinizi düşünüyor musunuz yoksa Türkiye farklı mı bir istikamete hakikat mu sarfiyat?” sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim şu anda seçimleri kazanma noktasında bir telaşımız yok. Ben meydanların lisanını uygun bilirim. Şu anda yaptığım toplu açılışlarda, meydan mitinglerinde şayet on binleri meydanlara toplayabiliyorsam, bu halkımın bize olan teveccühünü göstermektedir. Halkımızın bize olan bu teveccühü devam ettikçe, bizi kimse tutamaz. Zira alternatif yok” cevabını verdi.

“ENFLASYON AŞILAMAZ BİR TEHLİKE DEĞİLDİR, BEN EKONOMİSTİM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’deki enflasyon sıkıntısının nasıl çözülebileceğine” ait soruya karşılık da şunları söylemiş oldu; “Enflasyon aşılamaz bir ekonomik tehlike değildir. Ben ekonomistim. Şu anda yüzde 8, yüzde 9 enflasyonun bile tehdit ettiği ülkeler var. Bizde yüzde 80 var. Biz şu anda 250 milyar dolar ihracatı yakalamış bir ülkeyiz. Benim ülkemde marketlerde raflar boş değil. Lakin Amerika’da bile bugün raflar boş, Fransa’da raflar boş, Almanya’da raflar boş. Benim vatandaşım şu anda istediği her türlü eseri marketlerde bulabiliyor. Örneğin şu anda yeni bir adım attık. O da şu, Tarım Kredi Kooperatiflerimizde eserler epeyce fazlaca ucuz fiyatla satılıyor. Bunlar öteki zincir marketlerden çok daha düşük fiyatlı. Bizim için şu anda enflasyon bir problemdir lakin yılbaşından daha sonra biz enflasyonda da bu düşünceyi aşacağız ve yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz. Şu anda Türkiye’nin büyüme oranı yüzde 7,6. Dünyada şu anda ikinci sıradayız büyümede. Bu da bir şeyi gösteriyor.”

“BU MEVZU EN ÇOK BİZİ RAHATSIZ EDİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milyonlarca Suriye vatandaşı ülkesinden ayrılmak zorunda kaldı. Bunların pek birçok sizin ülkenizde yaşıyor. Siz bu Suriye savaşı nereye gerçek gidecek diye düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine de “Tabii bu husus en epeyce bizi rahatsız ediyor. Çünkü 4 milyon Suriyeli bizim ülkemizde, ki bunların büyük kısmı Arap’tır, biz bunları konuk ediyoruz.” dedi.

“İLK ETAPTA 1 MİLYON SURİYELİ KONUĞUMUZU KENDİ TOPRAKLARINA GÖNDERMEK İSTİYORUZ”

Türkiye’de vatandaşlık verilen Suriyelilerin olduğunu, bunların ortasında hekim, mühendis, hukukçu, ebe, hemşirenin bulunduğunu aktaran Erdoğan, şunları kaydetti; “Bu kadar vasıflı beşerler sizden bir şeyler bekliyorlar ve biz bu insanları yol ortasında bırakmadık. Elimizden gelen takviyesi onlara da verdik. Ancak biz artık yeni bir adım attık. O da şu, bilhassa Suriye’nin kuzeyinde belirli bir bölgeyi şu anda briket konutlarla inşa ediyoruz. Bu briket meskenler 2 artı 1 formunda. Banyosu, tuvaleti her şeyi içerisinde var. Altyapılarını yaptık. Gayemiz birinci etapta 100 bin konut yapmak ve bunu artırarak devam ettirmek. Pekala neden bunları yapıyoruz? Bizdeki Suriyeliler yeniden kendi topraklarına dönsün diye bunu yaptık. Orada, o yaşanmaz çadırların içerisinde bu insanların insanlık dışı bir yaşama mahkum edilmesine katlanmak mümkün değil. Biz bununla ilgili de Avrupa Birliği’nden olsun birfazlaca yerlerden takviyeler istedik. Ancak maalesef bu dayanakları alamadık. Biroldukça başkanla benim özel görüşmelerim oldu. Lakin o denli de olsa bu biçimde de olsa Türkiye kendi ulusal bütçesinden ve STK’ların çabalarıyla bu konutları yaptı. Maksadımız artık 250 bin briket konuta bunu ulaştırmak ve şu andaki bizde bulunan Suriyeli konuklarımızı yavaş yavaş kendi topraklarına göndermek.” Erdoğan, Türkiye’deki Suriyelilerin dönüşlerinin başladığını, burada gayenin birinci etapta 1 milyonu yakalamak olduğunu söylemiş oldu.