ABD ekonomisi dördüncü çeyrekte yıllık yüzde 2,9 büyüdü

Kemal

New member
Muhasebe firması KPMG’nin baş ekonomisti Diane Swonk, “Dayanıklılık birçok yönden iyi bir şey, ancak aynı zamanda Federal Rezerv için işleri zorlaştırıyor ve kararlılığını güçlendiriyor” dedi.

Enflasyonu ve sizi nasıl etkilediğini anlayın

Tüketicilerin nihayet sınırlarına ulaşabileceklerine dair işaretler var. Amerikalılar, pandemi dönemi tasarrufları kurudukça son aylarda daha az tasarruf etti ve kredi kartlarını daha sık kullandı. Perakende satışlar art arda iki aydır düştü ve dördüncü çeyrekte büyük bir envanter oluşumu, birçok işletmenin tatil sezonunda beklenenden daha az satış yapmış olabileceğini gösteriyor.

Deutsche Bank’ta kıdemli ekonomist olan Brett Ryan, “Buradaki çatlakları görmeye başlıyorsunuz” diyor.

Ekonominin bazı köşelerinde bu çatlaklar daha çok çatlak gibidir. Özellikle konut inşaatı, hızla artan faiz oranlarından sert bir şekilde etkilendi. Konut faaliyeti dördüncü çeyrekte yıllık yüzde 26,7 oranında daralarak 15 yıl önceki yüksek faizli mortgage krizinden bu yana en kötü yılı geride bıraktı. Bu, konut patlamasının yaşandığı pandeminin önceki dönemlerine göre çarpıcı bir tersine dönüştü.

Denver’daki Thrive Home Builders’ın başkanı Gene Myers, “O kadar ani bir şeydi ki, herkesin başını döndürdüğünü düşünüyorum” dedi. “Sanırım bir tür kamçı darbesi var.”

Bay Myers geçen yıl yaklaşık 150 evin satışını tamamlamayı bekliyordu. 83’ü kapattı. “Talebimiz yeni bitti” dedi.

Bu nedenle, Kasım ayında Bay Myers harekete geçti, işçileri işten çıkardı, müteahhitlerle daha düşük fiyatlar için pazarlık yaptı ve ev fiyatlarını yaklaşık yüzde 15 oranında düşürdü. Stratejinin işe yaradığına dair işaretler var: Thrive bu yıl şimdiye kadar sekiz ev sattı, Bay Myers bunu alıcıların doğru fiyatı beklediklerinin ve ev sahipliğinden tamamen vazgeçmediklerinin bir işareti olarak görüyor.

“İnsanların tatilden sonra uyandığını ve ‘Gök düşmedi, hala çalışıyorum ve kiralamaktan bıktım’ dediklerini hissediyorum. Bir bakalım” dedi.