Türk mühendisler geliştirdi, Harvard satın aldı

flormar

New member
Kulaktaki vagus sonunu elektriksel olarak uyararak gerilim kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılan, Türk mühendisler tarafınca geliştirilen özel kulaklık, Harvard Üniversitesi tarafınca satın alındı. Aygıt, Harvard Tıp Fakültesi’ndeki tabip ve araştırmacılar tarafınca infeksiyon alanında araştırma yapmak için kullanılacak.

Türk mühendisler tarafınca geliştirilen özel kulaklık, kulaktaki vagus hududunu elektriksel olarak uyararak gerilim kaynaklı hastalıkların oluşmasını engelliyor. Taşınabilir uygulama ile denetim edilebilen Vagustim isimli aygıt, migren ve fibromyalji üzere kronik ağrılar, uyku bozuklukları, işlevsel bağırsak sistemi rahatsızlıkları, depresyon, obezite üzere hastalıkların tedavisinde kullanılacak.

Aygıtı geliştiren grupta yer alan Bahçeşehir Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi Kısmı Dr. Öğr. Üyesi Ali Veysel Özden, “Harvard bu aygıtı hayli beğendi ve 5 tane satın aldı. Harvard Tıp Fakültesi’nde hekim ve araştırmacılar tarafınca infeksiyon alanında araştırma yapmak için kullanılacak. Maksadımız aygıtın belgelendirilmesini sağlamak. FDA onayı aldığımızda rahat biçimde insan çalışmaları ve öteki hastalıklarda kullanmasının önü açılacak” dedi.

Vagus sonu nedir?

Vagus hududunun otonom hudut sisteminin kıymetli modülü olduğunu anlatan Dr. Öğr. Üyesi Ali Veysel Özden, “Bedenin sakinleşmesi ve rahatlamasını sağlayan hakikat sindirimi sağlayan hudut. Beyin sapından çıkıp neredeyse bütün iç organlara ulaşıyor ve çalışmasını sağlıyor.

Gerilim kaynaklı rahatsızlıkların ortaya çıkmasının niçinlerinden en kıymetlisi vagus hududunun baskılanması. Migren, hayli değerli bir hastalık ve gerilimle fazlaca fazla bağlantısı var. Migren haricindeki bütün kronik ağrıları bu hastalıklar içerisinde sayabiliriz. Uyku bozuklukları bu hastalıklar içinde. Onun haricinde işlevsel bağırsak sistemi rahatsızlıklarını sayabiliriz. Depresyon gerilimle ilişkilendirilen hastalıklar içinde yer alıyor. Obezite çağımızın sorunlarından. Obezitenin niçinlerinden biri de gerilimin açlık hissini bastırması, engellemesi daha sonrası çok yemek yemeye yol açması. O niçinle gerilimle bağlantılı bir hayli hastalıkta vagus hudut uyarımının kullanması var
” diye konuştu.

en çok gelecek vadeden 5 teşebbüsten biri

Vagustim, 2020’de TÜBİTAK’ın en itibarlı dayanak programlarından biri olan 1511’den yaklaşık 1 milyon TL’lik hibe almaya hak kazandı. Vagustim dünya genelinde tahlil edilen 188 Neurotechnology teşebbüs içinde en çok gelecek vadeden 5 teşebbüsten biri olarak gösterildi.

2021 sonunda yeni bir yatırım cinsini tamamlamaya hazırlanan teşebbüs, belgelendirme, seri üretim ve pazarlama mevzularında daha süratli yol alarak büyümeyi planlıyor. (DHA)