Putin’le son görüşmesini işaret eden Erdoğan’dan umut dolu kelamlar: Savaşı bitirme uğraşında olduğunu anladım

celikci

New member
Putin’le son görüşmesini işaret eden Erdoğan’dan umut dolu kelamlar: Savaşı bitirme uğraşında olduğunu anladım
Birkaç gündür ABD’de bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada bir dizi temaslarda bulundu. Erdoğan dün de Amerikan PBS kanalının konuğu olarak, dış siyaset ve dünya gündemine ait değerlendirmelerde bulundu.

“Rusya- Ukrayna savaşında şu an hangi tarafın üstün olduğu” sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Doğrusu bir başkan olarak ‘ Rusya mı daha faal, Ukrayna mı daha etkin’ arayışı içerisinde değilim. Tek isteğimiz bu savaşın barışla son bulmasıdır. Gerek Sayın Putin’e gerek Sayın Zelenski’ye benim ricam, tavsiyem bu olmuştur. İnsanların vefatıyla neticelenen bir savaşın kazananı olmaz.” karşılığını verdi.

Tahıl koridorunu açmak için fazlaca efor sarf ettiklerini ve İstanbul’daki mutabakatla bunu gerçekleştirdiklerini anlatan Erdoğan, “Oradan 2 milyon tonu aşan, 3 milyon tona yaklaşan tarım mamüllerinin ihracı gerçekleşti. Artık yeni bir etap, bilhassa Rusya‘daki mamüllerin de dünyaya açılması. Natürel burada benim tek arzum, gelişmiş ülkelere değil, az gelişmiş yahut yoksul ülkelere buradan mamüllerin sevkiyatını sağlamaktır. Bunu başarabilirsek yoksul ülkeler, az gelişmiş ülkeler hiç şayet olmazsa bu eserlerle şu biçimde kendilerine gelmiş olurlar.” tabirini kullandı.

“200 REHİNENİN TAKASINDA MUTABAKAT SAĞLANDI”

Rusya-Ukrayna savaşının süratli bir biçimde bitmesinin nasıl mümkün olabileceği sorusu üzerine Erdoğan, burada yüklü olarak Rusya‘nın halinin epey kıymetli olduğunu belirtti. Özbekistan’da Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile etraflıca görüşmelerinin olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Kendilerinin de aslında bu işi artık bir an evvel bitirmenin çabası içerisinde olduğunu anladım. Bu gidişin meşakkati büyük. Bu noktada, mesela şu anda 200 rehinenin takası konusunda bir mutabakat sağlandı. Bu hoş bir gelişme. Zira bu rehinelerle birlikte orada fazlaca hayli değerli bir adım atılmış oluyor. Şu anda onun teknik boyutunu da arkadaşlar yürütüyorlar. birebir vakitte hoş bir gelişmeyi sağlamış olacağız. Öteki taraftan tarım eserleri hadisesini bir daha tespit ettiğimiz arkadaşlarımız, teknik takımlar etraflıca yürütüyorlar. Bunlar da natürel hoş gelişmeler ancak burada Ukrayna’nın da Rusya’yla birebir anlayışta olması lazım ve artık karşılıklı olarak bu çatışmaların, bu savaşın durdurulması noktasında kararlı olmak lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

KIRIM KONUSU

Rusya Devlet Lideri Putin’den 2014’ten itibaren Kırım’ı da sahiplerine vermelerini rica ettiklerini anlatan Erdoğan, “Bunlar beraberinde bizim soydaşlarımız. Şayet bu adımı atarsanız bizi de rahatlatırsınız, Ukrayna’yı da rahatlatırsınız, Kırım Tatarlarını da rahatlatırsınız.’ dedik. Ancak maalesef o günden bugüne orada bir adım atılamadı.” diye konuştu.

“HİÇBİR BAŞKAN ATTIĞI ADIMDAN daha sonra ‘YANLIŞ YAPTIM’ DEMEZ”

“Sizce Putin, Ukrayna halkının kendini savunma iradesini küçümseyerek aslında yanlış hesap yaptığının farkında mı?” biçimindeki soru üzerine de Erdoğan, şunları söylemiş oldu:

“hiç bir önder attığı adımdan daha sonra ‘Ben yanlış yaptım.’ demez. Bunu görmek lazım. Doğal bunu söylerken birebir şeyi Ukrayna için de düşünmek lazım. Sanki Sayın Zelenski- bu biçimde bir adımı atarken ‘Ben yanlış yaptım.’ diye düşünüyor mu yahut düşündü mü? Natürel önderler girdikleri bir yoldan geri dönüşleri hayli sıkıntı olan insanlardır. Şu anda yalnızca Polonya’da 3 milyonu aşkın Ukraynalı mülteci var. Avrupa’nın biroldukca ülkelerine, bize dahi gelen Ukraynalı göçmenler var. Bunların tümünü ele aldığımız vakit, 5 milyona yakın göçmen şu anda Ukrayna’dan çıkmış vaziyette. Natürel bu mevzuda bir başkanın bu işe dayanması, yani 35-36 milyon nüfusu olan Ukrayna’dan bu kadar insanın çıkmış olması kolay bir iş değil. Bir başkanın de bunu anlatması kolay bir iş değil. Lakin önderler bu hususta kolay kolay pişmanlık duymuyor.”

“LİDERLERİ BİR ORTAYA GETİRME KONUSUNDA ÜMİTSİZ DEĞİLİM”

Erdoğan, “Sizce bu işgal, Rusların gerekçelendirebildiği bir işgal miydi?” sorusunu yanıtlarken ise şunları kaydetti:

“İşgallerin hiç birisinin öne sürülen sebebi olmaz. Bir işgal noktasında bunun sebep sonuç münasebetinin ne olduğunu en yeterli anlatabilecek olan bizden fazla gerek Sayın Zelenskiy gerekse Sayın Putin’dir. En uygun onlar bunun münasebetlerini bilir. Bu münasebetleri değerlendirdiğimiz vakit, istikrar siyasetlerini gözeten bir ülke olarak Türkiye, burada her iki tarafı da dinlemekten yana. Onun için ısrarla bu başkanları bir ortaya getirme dileğimiz var. Bir ortaya getirelim, şahsen kendilerinden bunu daima dinleyelim istedim. çabucak hemen bunu başarabilmiş değiliz lakin ümitsiz de değilim.” diye konuştu.