Prof. Dr. Naci Görür’den ‘ örgülü akarsu’ uyarısı: Kenarlarında yapılaşma olmamalı, riski artıracak baraj ve HES yapılmamalı

flormar

New member
Bilim Akademisi Üyesi ve İTÜ Jeoloji Mühendisi öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Karadeniz’de Bölgenin jeomorfolojisi niçiniyle buradaki akarsular sıklıkla “örgülü” tabir edilen akarsular olduğunu hatırlatarak, “Onun için bu tıp akarsu kenarlarında ve taşma ovalarında yapılaşma yapılmamalı, akarsu vadilerine gereç depolayarak sel tesirini artırmamalı, akarsu yatakları daraltılmamalı, istikameti değiştirilmemeli, riski artıracak baraj ve HES yapılmamalı, heyelanın tetiklenmemesi için ağaç kesiti yapılmamalı.” ikazlarını yaptı.

Örgülü akarsuların özelliklerini Twitter hesabından sıralayan Görür, “Arkadaşlar, Karadeniz’deki sel felaketinden daha sonra eminim ‘dere islahı’ çalışmaları başlayacaktır. Bu mevzuda tahminen faydalı olur diye küçük bir not düşmek istiyorum: Bölgenin jeomorfolojisi niçiniyle buradaki akarsular sıklıkla ‘örgülü’ tabir ettiğimiz akarsulardır. Bunların güçleri yüksektir, ötürüsıyla süratli akar ve epey gereç (alüvyon) taşırlar. Alüvyonları yatakları içerisinde biriktirirler.” sözünü kullandı.

Görür şunları kaydetti:

“kimi vakit bu birikim o denli fazla olur ki kendi önlerinde bir baraj yapar ve menbaya yanlışsız şişerek derinleşirler. Bu doğal barajı yıktıklarında da daha da hızlanarak sel oluştururlar. Bu selin çok yağışla ilgisi yoktur. Akarsuyun kendi fonksiyonudur. Lakin çok yağışlarda bu niçinle birbirini tetikleyen ve destekleyen sel zinciri meydana getirirler. Çok fazla kaba taneli alüvyon taşıdıkları için sele maruz kalan yerlerde hayli hasara sebep olurlar. Onun için bu çeşit akarsu kenarlarında ve taşma ovalarında yapılaşma yapılmamalı, akarsu vadilerine materyal depolayarak sel tesirini artırmamalı, akarsu yatakları daraltılmamalı, istikameti değiştirilmemeli, riski artıracak baraj ve HES yapılmamalı, heyelanın tetiklenmemesi için ağaç bölümü yapılmamalı. Milletime geçmiş olsun diyorum, baş sıhhati diliyorum. Ölenlerimize rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. Sevgiyle.”