Jack Dorsey’in birinci tweetine ilişkin NFT satılamıyor

flormar

New member
Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey’in birinci tweetini NFT (non-fungible token) olarak sertifikalanmış haliyle büyük bir meblağa satın alan Sina Estavi, onu satmak istediğinde hiç beklemediği kadar düşük tekliflerle karşılaştı. Bunun üzerine Estavi, “Tweeti hiç satmayabileceğini” deklare etti.

Malzeya’da yaşayan Estavi, Dorsey’in 16 yıl evvel platformu kurarken attığı birinci tweetinin NFT sertifikası için açık artırmada 2,9 milyon dolar ödemişti.

• Türk asıllı iş insanı Sina Estavi, Twitter’ın kurucusu Dorsey’nin birinci tweet’ini 2,9 milyon dolara satın aldı
Artık ise kendisine birebir NFT için 6 bin 200 dolar teklif edildi; bu da ödediği paranın yüzde 0,2’si kadar bir ölçüye denk geliyor.

Estavi ise elindeki dijital varlığı Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’sıyla muadil görüyor.

Jack Dorsey’in Mart 2006’da attığı birinci tweet “just setting up my twttr,” (şu anda twttr’ımı kuruyorum) geçen yıl yardım kuruluşlarına bağışlanmak üzere açık artırmayla satılmıştı.

Estavi de tweeti NFT formatında Mart 2021’de satın almıştı.

Uzmanlar NFT’lerle ilgili riskler konusunda sık sık ihtarda bulunuyor.

Geçen hafta Estavi, NFT’nin OpenSea isimli NFT piyasasında satılık olduğunu duyurmuştu. Satıştan elde edeceği gelirin yarısını ABD yardım kuruluşu GiveDirectly’ye bağışlayacağını açıklamış ve bu paranın 25 milyon dolar civarında olacağını iddia ettiğini söylemişti.

I decided to sell this NFT ( the world's first ever tweet ) and donate 50% of the proceeds ( $25 million or more ) to the charity @GiveDirectly
‌‌‌‌‌‌
🖇
https://t.co/cnv5rtAEBQ pic.twitter.com/yiaZjJt1p0

— Estavi (@sinaEstavi) April 6, 2022

Bridge Oracle isimli şirketin CEO’su olan Estavi, daha evvel tweet için 10 milyon dolar teklif edildiğini argüman etmişti. Lakin Perşembe günü yapılan en yüksek teklif 6 bin 222 dolar 36 sent oldu.

Estavi, BBC’ye “Yüksek bir teklif almazsa tweet’i asla satmayabileceğini” söylemiş oldu lakin “yüksek teklifin” ne olduğu konusunda ayrıntılı bilgi vermedi:

“Geçen yıl bu NFT’ye para ödediğimde epeyce az insan onun ne olduğunu biliyordu. Ben artık bu NFT’nin, dijital dünyanın Mona Lisa’sı olduğunu söylüyorum. Bundan yalnızca bir tane var ve asla birebiri gelmeyecek.”

“seneler daha sonra beşerler bu NFT’nin bedelini anlayacak, bunu aklınızda tutun. Bunun bedeli bence varsayım edebileceğinizden epey daha yüksek ve satın almak isteyen kişi buna değmeli” diyen Estavi, yüksek teklif gelse de bu NFT’yi herkese satmayacağını da kelamlarına ekledi.

Estavi, NFT’yi “Elon Musk üzere birinin hak edeceğini” söylüyor.

• NFT: İnternetten kolay kolay indirilebilen ve milyonlarca dolara alıcı bulabilen kripto sanat yapıtları