İsmail Saymaz: Medyamız büyütüyor sanıyordum lakin sahiden de Ukrayna’da Türk’üm deyince Bayraktar diyorlar

Leyla

Global Mod
Global Mod
Ukrayna’nın Türkiye’den satın aldığı Bayraktar TB2 SİHA’lar, Ukraynalıların lisanından düşmüyor. Yeni Şafak’tan Taha Hüseyin Karagöz’ün de alandan biroldukça defa aktardığı biçimde, rastgele bir Türk’e denk gelen bir Ukraynalının birinci söylemiş olduği kelam çoklukla ‘Bayraktar’ oluyor.

Ülkemizde bilhassa birtakım basın yayın organları ve toplumsal medyada ise kelam konusu durum yadırganarak ‘abartılı’ bulunuyor.

“MEDYAMIZ ABARTIYOR DİYE DÜŞÜNÜYORDUM”

Misal kanılara sahip isimler içinde yer alan gazeteci İsmail Saymaz ise, Ukrayna’da yaşadıklarını Halk TV canlı yayınında anlattı ve yanıldığını itiraf etti.

İzlenimlerini aktaran Saymaz, “Türk olduğumuzu duyar duymaz ‘Bayraktar’ diyorlar. Ben bunu ülkemizdeki iktidar yanlısı medyanın büyüttüğünü düşünüyordum.” diye konuştu.

“‘BİZİM ÖTEKİ SİLAHIMIZ YOK’ DİYORLAR”

“Batı Ukrayna’da benim gittiğim kentlerde, beşerler seviniyorlar nitekim keyifli oluyorlar barışçıl olduğumuzu görür görmez. Şu nitekim yanlışsız yani, iki sefer karşılaştım.Çok enteresan bir durum. Bayraktar diyorlar. Türkiye’de iktidar yanlısı medya büyütüyor diye düşünüyordum. Lviv’de kamuflaj üreten bir noktada ve bir çevirmede polise denk geldik. Polis hatta dedi ki, “Bizim diğer bir silahımız yok.” Bu da tuhaftı doğrusu.”