İmamoğlu’dan ‘Saraçhane’ itirafı: Kılıçdaroğlu ‘sosyal medyadan öğrendim’ demişti

Leyla

Global Mod
Global Mod
CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu hakkında Yüksek Seçim Şurası (YSK) üyelerine hakaret ettiği nedeni öne sürülerek açılan davada 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus sonucu çıkmıştı.

Karar daha sonrası CHP’lileri Saraçhane’deki İBB binasının önüne davet eden Ekrem İmamoğlu’nun davetine altılı masanın ortaklarından ÂLÂ Parti Genel Lideri Meral Akşener adeta koşa koşa iştirak etmişti. Saraçhane’deki seçim mitingi havasındaki tertibin yanı sıra Akşener ve İmamoğlu’nun sevinç gösterisi de epeyce konuşulmuştu. CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Almanya ziyareti sırasında yaşanan bu gelişmeler altılı masadaki Cumhurbaşkanlığı adaylığı krizi bağlamında değerlendirilmişti.

Tartışmalar devam ederken Ekrem İmamoğlu, Fatih Altaylı’ya konuştu. Altaylı’nın Habertürk’teki köşe yazısında paylaştığı açıklamalarında İmamoğlu, Saraçhane’deki tertibin aylar evvelce planladığını söylemiş oldu.

“Çok önce belliydi”

İmamoğlu “Doğru, Sayın Genel Lideri arayıp bir daha bilgilendirmedik. Mahkeme sonucunın açıklanacağı gün Saraçhane’de toplanacağımız hayli önce belirliydi. Zira bir mahkumiyet sonucu çıkması halinde burada toplanma sonucu hayli öncesinden aslına bakarsanız alınmıştı.” ifadelerini kullandı.

Adaylıktan çekildiği sav edilen İmamoğlu açıklamasının devamında “Kendimi aday görmek üzere bir hadsizlik ortasında değilim. Lakin grubun alana çıkarabileceği bir oyuncusuyum. Bu net.” diyerek adaylık yarışından vazgeçmediğini de belirli etmiş oldu.

Kılıçdaroğlu: Toplumsal medyadan öğrendim

Dün televizyonların Ankara temsilcileri ile bir ortaya gelen CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise, İmamoğlu sonucu daha sonrası Saraçhane’de organize ettiği buluşmayla ilgili olarak “Saraçhane davetini toplumsal medyadan öğrendim” demişti.