Hiç bu kadar dramatik olmamıştı

Kemal

New member
Ev
Spor Dalları
Hertha BSC ve lisanslar için sürekli savaş: hiç bu kadar dramatik olmamıştı

Ekonomik sorunlar, Bundesliga’da geçirdikleri süre boyunca Berlinliler için sürekli bir arkadaştır. Bazı CFO’lar bunları çözmek için son derece yaratıcıydı.

Genel Müdür Thomas E. Herrich, yakın zamanda Hertha BSC’yi bir yeniden yapılanma vakası olarak tanımladı.Matthias Koch/imago

Benim için Bundesliga’nın inanılmaz derecede heyecan verici son günü, bir tür “sınıf buluşması” ile başladı – Hertha’nın şehirdeki rakipleri 1. FC Union, kilometrelerce uzakta olsa da! Köpenicker’in fahri konseyinin harika bir fikri vardı ve oyuncuları, antrenörleri ve gazetecileri Spree’de eğlenceli bir vapur gezisine davet etti – hepsi de 35 yıl önce kulüp tarihinin en dramatik düellolarından birinde orada bulunan çağdaş tanıklar. Tam olarak 28 Mayıs 1988’de, GDR Oberliga’nın son maç günü olan 1. FC Union, FC Karl-Marx-Stadt’ı son saniyede 3:2 kazandı ve birinci sınıfta kaldı. Köşe arkadaşım Andreas Baingo (Deutsches Sportecho için) ve ben (Berliner Zeitung için) o sırada muhabir olarak oradaydık. “Victoria”da artık eski zamanların uzun gri kahramanlarıyla bir buluşma vardı.

1. FC Union Şampiyonlar Ligi için, Hertha ise altın ananas için oynuyor

Spree turundan sonra Köpenick’teki Bahnhofstrasse’de dolaştım. Her nasılsa havada bir sansasyon vardı – Unioner’ın Werder Bremen’e karşı oynadığı ve Irons’a Şampiyonlar Ligi’ni getirmesi gereken maçtan iki saat önce. Mahalle binlerce bekleyen insanla doluydu. Hemen hemen herkes kırmızı mayo giymişti. Biraz kıskandım çünkü aynı zamanda Wolfsburg’daki Hertha sadece “altın ananas” için oynuyordu. Union, Hertha’nın 1999/2000’de sansasyon yarattığı “birinci lige” yükselirken (o zamanlar güzeldi!), küme düşen Hertha şimdi ikinci Bundesliga lisansı için kıyasıya mücadele ediyor.

1. FC Union Berlin ve Hertha BSC: Birbirlerinden gittikçe uzaklaşıyorlar

1. FC Union Berlin ve Hertha BSC: Birbirlerinden gittikçe uzaklaşıyorlar
  • hisseler
Ancak kalıcı lisans sorunları, Hertha BSC’nin göz kamaştıran tarihinin bir parçasıdır. Yazar kasadaki delikleri tıkamak veya gizlemek için ilgili CFO’ların son derece yaratıcı olması gerekiyordu. Bundesliga 1963’te kurulduğunda Hertha’nın ilk saymanı olan Günter Herzog, mesleği cenaze direktörüydü. Göreve geldiğinde kasada 190.000 mark eksikti. Herzog 1990’ların sonlarında bana “Hertha, kıt kanaat geçinerek yaşadı,” demişti. Bilançoyu iyileştirmek için o dönemde 55.000 giriş bileti siyah olarak basıldı ve ardından defterlere girdi. Bu sayede hasılat 165.000 mark olurken, önce DFB mali denetçilerinin ziyaretleri atlatıldı. Herzog, biletleri Schöneberg’deki şirketinin tabutlarına sakladı. Ancak 1965’te fazla maaş ve ikramiye ödenmesi nedeniyle zorunlu küme düşme önlenemedi.

Bir forvet kalır, bir forvet gider: Hertha ikinci lig için planlarını sürdürüyor

Bir forvet kalır, bir forvet gider: Hertha ikinci lig için planlarını sürdürüyor
  • hisseler
Ekonomik sorunlar, 1970’lerin başında kulübü de rahatsız etti. Rüşvetler kabul edildiğinde 15 oyuncunun büyük Bundesliga skandalına karışmasının ardından, izleyici sayısı önemli ölçüde düştü. Hertha’nın taraftarları kulübü cezalandırdı ve dürüst futbol görmek istedi. Kulüp iflas etti. Sadece Gesundbrunnen’deki efsanevi Hertha-Platz olan “Plumpe” un satışı iflası önleyebildi. Hertha 6,2 milyon mark için kalbini feda etti ve tüm borçlarından kurtuldu.

Hertha BSC’nin transfer ücretlerinden paraya ihtiyacı var

Ancak 1978/79 gibi erken bir tarihte, DFB Hertha, lisansı alabilmeleri için oyuncu satışlarından en az bir milyon puan kazanmalarını istedi. Norbert Nigbur, Hanne Weiner, Erich Beer ve Karl-Heinz Granitza’nın transfer ücretleri oyun iznini kurtardı.

Lisans için yapılan tüm mücadeleleri şu an sıralayamam, bunun için yeterli alan yok. Zaman, yaklaşık 30 yıl önce hak pazarlamacısı Ufa’nın ihtiyacı olan Hertha’ya yardım etmesiyle başladı. Eski Ufa CEO’su BeHaberler Hoffmann’ın dediği gibi, Hamburg 1993/94’te katılmadan önce “Hertha klinik olarak öldü”. 2014’te New York merkezli Kohlberg Kravis Roberts (KKR) ve 2019’da Lars Windhorst gibi yatırımcılar daha sonra geldi. Mevcut karar, Hertha’nın mevcut genel müdürü Thomas E. Herrich’ten geliyor: “Hertha bir yeniden yapılanma davası!” Sözler eski Ufa patronunun sözlerine ne kadar benziyor! West End’de yeni bir şey yok.