Günlük 179 liraya kadar ödeme yapılacak! İşte Erdoğan’ın deklare ettiğı istihdam paketinin bilgileri

celikci

New member
Günlük 179 liraya kadar ödeme yapılacak! İşte Erdoğan’ın deklare ettiğı istihdam paketinin bilgileri
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın akabinde yaptığı açıklamada, “İşbaşı eğitim programı kapsamında mevcut çalışanlarının üzerine ek istihdam taahhüt eden firmaların işe alacakları her çalışanın 3 yahut 6 ay boyunca tüm fiyatlarıyla toplumsal dayanak primlerini Çalışma Bakanlığımız karşılayacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca açıklanan ‘Ek istihdam paketinin’ bilgileri belirli oldu. İşbaşı Eğitim Programı’na iştirakçi olabilmek için istenilen kaideler, ‘İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak, 15 yaşını tamamlamış olmak, patronun birinci yahut ikinci derece kan hısımı yahut eşi olmamak, emekli olmamak, programa başladığı tarihtilk evvelki bir yıl içerisinde program düzenlenecek patrona ilişkin vergi numarası altında yer alan işyerlerinde sigortalı olmamak, iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden yaralanmak’ olarak belirlendi.

İşbaşı Eğitim Programı’na patron olarak başvurabilmek için ise en az 5 sigortalı çalışana sahip olunması, İŞKUR’a kayıtlı olunması ve iştirakçilerin en az yüzde 70’ini 60 günden az olmamak üzere program müddetinin en az üç katı müddetle istihdam etmeyi taahhüt edilmesinin gerektiği bildirildi.

PROGRAM MÜDDETİ BÖLÜME NAZARAN 3 YA DA 6 AY OLACAK

Patronlar birebir vilayette ve tıpkı vergi numarası altında yer alan işyerlerinde çalıştırdıkları Sigortalı sayılarının yüzde 30’una kadar iştirakçi talep edebilecekler. Ayrıyeten, Türk Meslekler Sözlüğünde meslek ana kümesi “Nitelik Gerektirmeyen Meslekler” olarak belirlenen meslekler haricindeki mesleklerde de program düzenlenebilecek.

Program mühleti bilişim ve imalat kesimlerindeki işyerleri ve mesleklerde en çok 6 ay, öteki dallarda ise en çok 3 ay olarak belirlendi. Program günde en az 5 en çok 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek biçimde planlanabilecek.

İŞTİRAKÇİLERE CEP HARÇLIĞI ÖDENECEK

İşbaşı eğitim programına katılan iştirakçilere, programa fiilen katıldıkları gün üzerinden, iş arayan statüsündeki iştirakçilere günlük 163,59 lira, öğrencilere 122,69 lira, işsizlik ödeneği alanlara günlük 81,80 lira, geleceğin meslekleri olarak belirlenen mesleklerde düzenlenen programlarda iştirakçilere günlük 179,95 lira cep harçlığı ödenecek.

Genel sıhhat sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ise program müddetince karşılanıyor. Ayrıyeten, programa katılan bireylere İŞKUR’un yaptığı ödemeler haricinde programın düzenlendiği patron tarafınca yapılan ve aylık brüt minimum fiyatın yarısını geçmeyen fiili ödemelerin gelir vergisi kanunu mucibince vergi matrahından indirilmesi imkanı da bulunuyor.

MÜRACAAT YERİ VE VAKTİ

İşbaşı eğitim programlarına müracaat kurallarını sağlayan tüm vatandaşlar, 81 vilayette bulunan Çalışma ve İş Kurumu Vilayet Müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerinden ve İŞKUR E-Şube üzerinden müracaatta bulunabilecek.

İhlas Haber Ajansı / İktisat