Evlat sahibi olabilmek için senelerca para biriktirdiler! Meskenlerinde çıkan bir yangınla paraları da hayalleri de kül oldu

celikci

New member
Evlat sahibi olabilmek için senelerca para biriktirdiler! Meskenlerinde çıkan bir yangınla paraları da hayalleri de kül oldu
Edirne’nin Havsa ilçesine bağlı Şerbettar köyünde 12 yıl evvel evlenen Rasim ile Hatun Balcı çifti çocuk sahibi olamayınca 3 sefer tüp bebek metoduyla tedavi gördü lakin, bu tedavileri sonuç vermedi. Fabrika emekçisi Rasim ile gündelik işlere giden Hatun Balcı, fazlaca istedikleri bir çocuğa sahip olmak için bir yandan para biriktirip, yakın etrafında de borç aldı. Ramazan ayından daha sonra bir daha tedavi olmak için yaklaşık 100 bin lira biriktiren çiftin konutları geçen pazar günü elektrik kontağından çıkan yangında yanarak, küle döndü. Balcı çiftinin çocuk sahibi olmak için biriktirdiği 100 bin lira da yanarak kül oldu.

”100 BİN LİRAMIZ YANDI, OCAĞIMIZ SÖNDÜ”

Konutları, çocuk sahibi olmak için biriktirdikleri para ile küle dönüp, hayallerini kaybeden çift büyük keder yaşadı. Meskeninde meydana gelen yangınla her şeylerini kaybettiğini söyleyen Rasim Balcı, “Eşimle bir arada işimizi bitirdik, o niyetli olduğu için içeri girdi. Ben de kahveye gittim. Eşim de dinlenme maksadıyla uzanmış. Kalktığında bir bakıyor ki her yer alev ortasında. Çabucak telefonunu kapıp beni arıyor. Koşarak geldim, bir de baktım çatı eksiksiz alev ortasında. Yapabileceğimiz hiç bir şey yoktu. Ocağımız söndü. Her şeyimiz yandı. Bir ölçü paramız vardı, o da yandı. Yaklaşık 100 bin TL vardı. Onu da biriktirme hedefimiz, bizim çocuğumuz olmuyor, tüp bebek tedavisi görmek için biriktiriyorduk. O da gitti. Ben fabrika personeliyim. Birikim kalmadı. Komşularımız yardımcı oluyor lakin biz devlet büyüklerimizden bir yardım bekliyoruz. Komşumuzun boş konutu var, orada kalıyoruz. Halimiz bu. Meskenimiz babadan kalmaydı. Diğer gidecek yerimiz yok. Ne yapabiliriz bilmiyorum. İşadamlarımızdan, devlet büyüklerimizden yardım bekliyoruz. Üzerimizdeki kıyafetten diğer bir şeyimiz kalmadı” dedi.

EVLAT HASRETLERİNİ BİTİRMEK İÇİN BORÇ ALMIŞLAR

Konutunda başlayan yangında ortaya çıkan ses kararında uykusundan uyanarak alevlerden kurtulduğunu söyleyen Hatun Balcı, gözyaşları döktü. Yangın çıktığı sırada uyuduğunu söyleyen Hatun Balcı, “Gözlerimi açtığımda konutumuzun bütün tavanı yanıyordu. Yalnızca giriş kalmıştı, oradan çıkabildim. Çıktığımda bütün konut yanıyordu, itfaiyeyi arayabildim. Eşimi aradım, ‘Ev yanıyor’ dedim. Köylü geldi ancak yapacak bir şeyimiz kalmadı. Bir ölçü paramız vardı. Yarısını kardeşimden borç almıştım. Birikimimiz vardı. Eşim fabrikada çalıyor, ben de gündelik işte çalışıyorum. Bir evlat hasreti, biz tüp bebek deneyecektik. Onun için birikim yapıyorduk. O birikim de gitti. Bu ay orucu tutup, oruçtan daha sonra bir daha başlayacaktık. Zira epeyce denedik, tedavi gördük. Evlat kısmet olmadı. tekrar bahtımızı deneyelim dedik fakat o da elimizden gitti. Ne yapacağız bilmiyorum. 100 bin TL paramız vardı. 35 bin TL kardeşimden, 25 bin TL komşumuzdan borç almıştık. Hem borçla kaldık, tıpkı vakitte para gitti” diye konuştu.

”ÜSTÜMDEKİLER KOMŞUNUN VERDİĞİ KIYAFETLER”

Devlet yetkililerinden yardım beklediğini söyleyen Balcı, “Tarlada çapa işine, elma toplamaya gidiyordum. Gündelik işlerde çalışıyordum. Oradan birikimimiz vardı. Tüp bebekte ne kadar devlet katkısı olsa bile masrafın hayli oluyor. Biz 3 sefer denedik olmadı. Özelde denedik olmadı. 12 senede 2-3 kez yüz felci geçirdiğim için eşim çalışıp ödedi. Yaptığımız en son birikim de burada gitti. Meskenimiz ile birlikte eşyamız, hiç bir şeyimiz kalmadı. Üstümdekiler de komşunun verdiği kıyafetler. Devlet büyüklerinden, bir yardım kuruluşu da olabilir, bize bir yardım eli uzatılsın. Biz o biçimde ne yapacağız, nereye gideceğiz? Evlat birikimimiz gitti, kiraya da çıkamayız. Fabrika da devamlı iş değil. Daha evvel eşimi işten çıkarmışlardı. Yanan birikimimiz ortasında eşimin çıkış tazminatı da vardı. O da gitti. hiç bir şeyimiz kalmadı. Bize bir yardım eli uzatılsın, konutumuz yapılsın. Bir de tüp bebek için bir hastanede bize yardım edilsin” tabirlerini kullandı.

Demirören Haber Ajansı / Ömür