Ertuğrul Özkök: Birinci ulusal otomobilimiz dünya önüne niye kumarhaneler kentinde çıkacak?

flormar

New member
20 yılı Genel Yayın Direktörü olmak üzere 35 yıl aralıksız çalıştığı Hürriyet’in kasım ayında yollarını ayırdığı Ertuğrul Özkök, eşinin ismine gönderme yapan “Tansu’ya Mektuplar” başlığı altında yazılarını sürdürüyor. Yazılarını “newsletter” olarak geniş bir kümeye gönderen Özkök, son yazısında, Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi’nin ürettiği birinci yerli otomobilin son hâline dair notlarını paylaştı. Dün gece düzenlenen tanıtım etkinliğinde otomobile birinci binen kişinin kendisi olduğunu belirten Özkök, “Hakikaten beşere gurur ve umut veren bir teknoloji eseri bu. Ben tasarımı fazlaca beğendim. Çağdaş ve tabiri caizse ‘fazlaca yakışıklı’, ‘fazlaca güzel’ bir araç olmuş. Elektrikli otomobil kesiminde mesela Tesla’ya bakılırsa fazlaca fazlaca daha estetik bir otomobil.” niyetini lisana getirdi. Özkök, Türkiye’nin birinci yerli arabasının ‘kumarhaneler şehri’ olarak bilinen Las Vegas’ta 27 Şubat’ta Consumer Electronics Show fuarında yer alacağını hatırlattı.

Özkök’ün “Tansu’ya Mektuplar” dizisinde ” Birinci ulusal otomobilimiz dünya önüne niye kumarhaneler kentinde çıkacak?” başlıklı yazısı şöyleki:

Gemlik’te, Osmangazi Köprüsüne bakan kıyıda “Bilişim Vadisi User Lab” denilen bir yer var.

İşte orada dün akşam tarihi bir olay yaşandı.

Birinci ulusal otomobilimiz TOGG’un son ve dünyanın önün çıkacak hâli sekiz kişilik bir gazeteci kümesine tanıtıldı.

Bu vesileyle arabayı üreten şirketin kurucusu “Türkiye Araba Giriş Grubu’nun” ortağı olan dev holdinglerin şahsen idare heyeti üyeleri de tanıtıma katıldı.

Beş dev kurucu birebir masadaydı

Bu bireyler, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Lideri Rıfat Hisarcıklıoğlu, Anadolu Sanayi Holding İdare Konseyi Lideri Tuncay Özilhan, Şiddetli Holding İdare Şurası Lideri Ahmet Kuvvetli, Tosyalı Holding İdare Şurası Lideri Fuat Tosyalı ve TURKCELL CEO’su Osman Yılmaz.

Yani bütün ortaklar en üst düzeyde işverenleri ile oradaydı.

Davetli gazetecilerden biri de bendim.

Size birinci ulusal otomobilimiz ile ilgili değişik ayrıntıları aktaracağım ancak, evvel en dikkatimi çeken noktadan başlayayım.

Ceo’nun kelamlarının ortasına sıkışan küçük bir cümle

Arabası üreten şirketin CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş sunum yaparken cümlelerinin ortasına küçücük bir cümle sıkıştırdı.

Türkiye’nin birinci ulusal arabası dünyanın önüne nerede çıkacak?

Karakaş “Arabanın dünya premierini CES’de (Las Vegas’ta) yapacağız” dedi.

Doğrusu şaşırdım.

Detroit ve Cenevre üzere dünyanın en itibarlı araba fuarları varken niçin dünyada “Kumarhaneler Şehri” oyarak bilinen bir yer seçilmişti?

Las Vegas CES fuarına katılacak eser kategorilerinde araba yok

Sunum bitip, otomobilin yanına giderken Mehmet Gürcan Karakaş’a bunu sordum.

Zira Las Vegas’daki CES’in internet sitesine girerseniz, fuara katılacak olan mamüllerin kategorileri tek tek yazılmış.

Eser kategorileri içinde otomobil yok.

üç boyutlu printing’den, Blockchain’e, dijital sağlıktan drone’lara, Fintech’den, elektronik cümbüşe, robotlardan cep telefonlarına kadar hen şey var lakin farklı bir “otomobil” hususu yok.

Daha doğrusu otomobil ile ilgili tek kategori “Araba radyoları ve cümbüş sistemleri”

Zira biz oyunun kurallarını değiştiren bir eser çıkardık

Öyleyse niçin bu biçimde bir fuar seçildi?

CEO Karakaş şu biçimde deklare etti.

“Ertuğrul Beyefendi Las Vegas’taki fuarın ismi ‘Consumer Electronics Show’. Tüketici elektronik fuarı…Bizim ürettiğimiz TOGG klasik bir otomobil değil. Yani şanzıman ve motordan oluşan bir taşıma aracı yapmadık biz. Biz oyunun kurallarını değiştiren bir teknoloji eseri yaptık. Bu araç, otomobil yapma mantığı ile klasik araba üreticileri tarafınca tasarlanıp, yapılmadı. Elektronik mühendislerinin, yazılımcıların fazlaca daha tartıda olduğu yeni kuşak bir eser bu. Bir tıp robot. O niçinle bu savlı eserimizi evvel klasik otomobil fuarında değil, bir teknoloji fuarında dünya ile tanıştırmaya karar verdik.”

TOGG şu gün Las Vegas yolunda ve 27 Şubat’ta tanıtılacak

Dinlediğim an epeyce etkilendim. Karataş, senelerca Bosch üzere bir dünya markasında epeyce üst seviye yöneticilik yapmış bir vizyoner. O vizyonu bu biçimde bir alana aktarması itiraf edeyim etkiledi beni.

CES 27-Şubat 4 Mart içinde Las Vegas’ta yapılacak. Karataş’ın dediğine nazaran; Birinci ulusal otomobilimiz şu sıra Las Vegas için yola çıktı bile…”

Otomobilin son haline binen birinci kişi olarak müşahedelerim

Artık size ulusal aracamızın Las Vegas’ta sergilenecek son halini anlatayım.

Zira dün gece davetliler içinde otomobile birinci binen kişi ben oldum. Binerken de “Hayırlı olsun” dedim. Zira nitekim beşere gurur ve umut veren bir teknoloji eseri bu.

Tesla’dan daha “yakışıklı” bir otomobil

Otomobilin dizaynında iki efsane markanın katkısı var. Baş dizayncı, Mercedes’in efsane çizimcisi Murat Günak. Birinci dizaynda ise İtalyan Pirinfarina’dan takviye alındı. Lakin bugünkü son halinde Murat Günak’ın çizgisi belirleyici oldu.

Ben tasarımı fazlaca beğendim. Çağdaş ve tabiri caizse “Çok yakışıklı”, “Çok güzel” bir araç olmuş. Elektrikli otomobil bölümünde mesela Tesla’ya nazaran epeyce fazlaca daha estetik bir otomobil.

Nietzsche’nin Dionisios ve Appollon ruhlarını birleştiren bir tasarım

Şirketin CEO’u Karakaş aracın kenarına elini koyarak uzunluklu uzunluğuna okşar üzere ilerlerken hayli değişik bir tanım yaptı:

“Bu aracın çizgileri Doğu’nun duygusallığı ile Batı’nın rasyonelliğini, akılcılığını birleştiren bir çizgi.”

Natürel bu tanım aklıma Nietzche’nin Akdeniz toplumları ile Kuzey Avrupa toplumlarını ayıran şu tanımını getirdi:

Akdeniz toplumları “Dionisos ruhuna sahiptir. Yani duygusaldır. Kuzey toplumları ise Apollon ruhunu yansıtır. Yani akılcıdır.”

Baştan sona dijital panel

Şoför koltuğuna oturduğumda birinci dikkatimi çeken şey, baştan sona uzanan dijital bir ekran oldu. Birinci sefer bu kadar geniş bir dijital ekran gördüm bir otomobilde. Aracın bütün denetim sistemleri bu panel üzerinde.

Şöyle biroldukca değişik ayrıntı var. örneğin Devlet Meteoroloji Müdürlüğü ile bir mutabakat yapılmış. Araç gelen meteoroloji datalarına nazaran kendi hazırlığını yapacak.

Üstteki uzunluktan boya dijital panelin altında ikinci bir panel daha var. O da cümbüş paneli.

Direksiyona oturduğunuz vakit tam manasıyla dijital bir denetim merkezinde hissediyorsunuz.

Otomobilin altı uzunluktan boya batarya ile kaplı

Bize bir de otomobilin yalnızca şasisi ve tekerleklerinden oluşan kısmı gösterildi.

Uzunluktan boya batarya.

Bu batarya da Türkiye’de kurulacak. Bunun için dünyaca ünlü Farasis kümesi vilayet mutabakat yapılmış. Birinci araç da bu markanın ürettiği batarya ile çıkacak.

Şirketler ne kadar yatırım yapıyor?

Kurucu durumda bulunan şirketlerin yapacağı yatırım 3.5 milyar Euro’yu bulacak. Her şirket yatırıma eşit sermaye ile katılacak.

Kredilerin bir kısmı dışardan bir kısmı ise kamu fonlarından sağlanacak.

Şirketin sermayesi 2 milyar 760 milyon TL’ye yükseltilmiş.

Ortaklar 15 yıl bir kuruş almayacak

Tanıtım sırasında kurucu ortaklardan Tuncay Özilhan enteresan bir şey söylemiş oldu:

“Biz bu yatırımdan bir kuruş para beklemiyoruz. Değerli olan ulusal bir otomobil markamızın olmasıdır.”

Öteki ortaklar da buna katıldı.

Olağan ben itiraz ettim: “Kâr etmeyen şirket batar” dedim.

Şöyle olacakmış. Dört kurucu şirket 15 yıl boyunca gelirden tek kuruş almayacakmış. Gelen bütün para şirktin büyümesi için yatırıma gidecekmiş.”

Özilhan “Önemli olan şirketin kendi gelirleriyle ayakta durması ve büyümesidir.”

Birinci ulusal otomobilimiz 27 Şubat günü Las Vegas’ta dünyanın önüne çıkıyor.

Yolu açık olsun.”