Cumhurbaşkanı Erdoğan Suudi Arabistan’a gidiyor: Yeni devrin başlaması uğraşı ortasındayız

Leyla

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan ziyareti öncesi basın açıklaması yaptı.

Erdoğan’ın açıklamalarının satır başları şu biçimde:

“İlişkilerin artması için yeni devrin uğraşı ortasındayız. Bu yıl hac ve umrenin başlayacak olmasından bilhassa memnuniyet duyuyorum. Ülkemizin 37 bin 779 kişilik bir kontenjana sahip olacak. Umre için bu biçimde bir kontenjan yok. İkili bağları tüm boyutu ile gözden geçireceğiz. İşbirliğimizi artırmanın müşterek menfaatimize olduğuna inanıyor ve görüyorum. Bölgesel ve milletlerarası hususlar da gündemimizde olacak.

Ziyaretimin karşılıklı inanç ve hürmet temelinde bağlantılarımızı daha da güçlendirmesine vesile olmasını temenni ediyorum.

‘PUTİN TEŞEKKÜR ETTİ’

Bölgede barışın yakın olması temennisi içerisindeyiz. Guterres bize uğradı, daha sonra Moskova’ya geçti, sayın Putin’le, Lavrov’la yaptığı görüşmelerin de olumlu geçtiği istikametinde Guterres toplantıdan daha sonra beni tekrar aradı, görüşmelerin olumlu olduğu istikametinde bana bilgiler verdi. Putin’le yaptığım toplantıda Putin de birebir kanaatleri söz etti. Putin’in arama öne sürülen nedeni malum Rusların Amerika’daki bir vatandaşlarının esir alınması, ABD’nin de Moskova’da vatandaşlarının esir alınması. Her ikisinin takasıyla alakalı biz devreye girdik. MİT’in devreye girmesiyle Ankara’da takas gerçekleşti. Bunun için sayın Putin bize teşekkürde bulundu. ‘Sizlerin bu konularda attığınız adımlara inanıyoruz, son adım da olumlu gelişme oldu, bundan dolayı teşekkür için aradım’ dedi. ‘Bundan daha sonra da sıkı temas halinde olalım, süreci olumlu biçimde neticelendirelim’ dedi.

CHP’Lİ ÖZEL’E REAKSİYON: DAVA AÇACAĞIM’

Bu zatın tabirleri, vekil olduğu için cezai dava olamayacak lakin manevi tazminat için avukatlarımız davalarını açıyorlar. Bunlarla hareket eden ağzı bozuk tipler kimlerse avukatlarımız davalarını açacaklar. Dokunulmazlığı olan var olmayan var. Olmayanlar için cezai davalar açılabilir. İsmi Özgür ancak soyadı fazlaca garip olan bu zatla ilgili avukatlarımız davaları açıp, Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı’na hakaret yapılabilir mi, yapılamaz mı? Demek ki ders almamış. Avukatlarımız davalarını açacaklar. Bunlar manevi tazminat davalarıdır. AİHM’lik iş kalmadı artık bitti o iş. Burada karar giydi. Karar giydiği için bu işin AİHM’le alakası kalmadı. Bu ağırlaştırılmış müebbettir. Bu karara yerlisi yabancısı herkes hürmet duymak zorunda. Diğer ülkelerin hukuku var da bizim yok mu? Türkiye’de yerli Soros, Seyahat olaylarının koordinatörlüğü sebebiyle devleti hiçe sayan ki bunun bedelini ödeyecektir.”