Burnum da polip var,korkmalımıyım?

Leyla

Global Mod
Global Mod
Korkmayalım;çünkü kanser değil.

Kaygılanalımmı? Evet,çünki çoğunlukla ilaç tedavilerine direnir ve ameliyat daha sonrası tekrar olma oranı fazladır.

Burun polipleri:Yumuşaktır,ağrısızdır.Büyür ,ama kanser değildir.Görünümü;üzüm salkımına,salyangoza benzetilir.beraber;astım, yinelayan teneffüs yolu iltihapları,alerjiler,ilaç hassasiyetleri(özellikle aspirin ve romatizmal ilaçlara karşı),belli beden savunma sistemi hastalıkları sık görülür.Küçükse pek belirti vermez, büyürse ;burun tıkanıklığı,nefes alma kuvvetliğü,koku alma bozukluğu görülür.Yetişkin yaşta daha sık görülür.

BELİRTİLERİ NEDİR:- Burun akıntısı.sürekli burun tıkanıklığı,geniz akıntısı,azalmış yada kaybolmuş koku alma duyusu,,tat alma bozuklukları,yüz yahut baş ağrısı,üst çene dişlerinde ağrı,horlama,alın yahut yüzde basınç hissi,göz etrafında kaşınma olur.

NE VAKİT DOKTORA GİDİLİR:Bu belirtiler on günden çok sürüyorsa doktora gidilmelidir.AYRICA ;Ciddi teneffüs meşakkati var ise,Aniden durum kötüleşiyorsa,çift görme oluştuysa,gözlerin hareket yeteneği azaldıysa,göz etrafında önemli boyutta morluk ve şişlik olduysa,,giderek artan önemli baş ağrısı,yüksek ateş ,başı öne eğme de zorluk oluyorsa acil bir durum var manasına gelir.

yol açar?:sebebi çabucak hemen anlaşılamamıştır.

NELERE DİKKAT ETMELİ? :Astım,aspirin hasasiyeti,kimi vakit aspirin alma öldürücü olabilir,burunda alerjik mantar gelişebilir,KİSTİK FİBROZİS HASTALIĞI::Eğer çocuğumuz da polip var ise, genetik hastalık araştırılmalıdır.Eğer aile de burun polipi var ise ;o kişidede olma ihtimali daha fazladır.

HANGİ HASTALIKLAR DAHA SIK GÖRÜLÜR:Tıkayıcı uyku apne sendromu (uykuda nefes durması),astım krizleri,sinüzit,göz ve etrafının iltihapları,menenjit daha sık görülür

HANGİ DOKTORA GİTMELİ:?Alerji ve kulakburun boğaz hastalıkları uzmanı na muayene olunmalıdır.

NASIL TEŞHİS EDİLİR:Hastalığın öyküsüveridoskopikmuayene,burun ve sinüs tomografisi,alerji testleri,çocuk ta kistik fibrozis için kalıtım testleri yapılır.

TEDAVİ:Kortizon lu burun sprayleri,ağız yoluyla yada iğne olarak kortizon,alerji ilaçları verilir,kimi vakit uygun hastalar da aspirin aşısı yapılır.

NE VAKİT AMELİYAT?:Eğer burun polipleri,ilaç yada alerji tedavileriyle küçültülemiyorsa yahut denetim altına alınamıyorsa;endoskop sayesinde ameliyat edilir.Ameliyat daha sonrasıburun serum fizyolojikle yeterli olana kadar yıkanır,daha sonrasında tekrar olmasın diye ;kortizonlu burun sprayleri kullanılr.