Azerbaycan – İran içindeki kriz büyüyor! Hudut kapısında 10 kilometrelik tır kuyruğu oluştu

celikci

New member
Azerbaycan – İran içindeki kriz büyüyor! Hudut kapısında 10 kilometrelik tır kuyruğu oluştu
Azerbaycan ve İran içinde hudut bölgesindeki gerginlik, üst düzeylere çıktı. İki ülkenin sonlarına asker yığmasının akabinde tüm dünyanın dikkatle izlediği bölgeden yeni haberler geliyor. İran TIR’larının Dağlık Karabağ’daki (Hankendi) Ermenistan güçlerine lojistik gereç taşıdığının ortaya çıkmasının akabinde Azerbaycan hudutta tatbikat yaptı. Bu sefer de Bakü idaresi, Tahran’a ilişkin TIR’ların Astara Hudut Kapısı’ndan geçişini engelledi. Kapıların kapanması sebebiyle İran tarafında uzun tır kuyrukları oluştu.

TRANSFERİN BÜYÜK KISMI AZERBAYCAN’DAN GEÇİYOR

Bu sıcak gelişmelerin akabinde İran-Rusya Ortak Ticaret Odası İdare Şurası Üyesi Seyid Jalalifar’dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Jalalifar, İran’ın besin ve tarım ihracatında Rusya’nın hissesinin yüzde 80’den çok olduğunu ve bu transferin büyük kısmının Azerbaycan üzerinden geçtiğini söylemiş oldu.

Şu anda otomobillerin hudut denetim noktasından hür bırakılmasında gecikmeler yaşandığını belirten Seyid Jalalifar, “Azerbaycan tarafı hiç bir şey söylemiyor ve sonları da tam olarak kapatmıyor fakat her gün mazeret buluyorlar. kimi vakit ışıklar sönüyor, kimi vakit de röntgen aygıtı bozuluyor. Bunların yanı sıra kimi vakit de narkotik husus arayan köpekleri ortadan kayboluyor.” tabirlerini kullandı.

KİLOMETRELERCE TIR KUYRUKLARI OLUŞTU

Bu gecikmeler niçiniyle Astara Gümrük Denetim Noktası’ndaki İran TIR’larının geçişi azaldı ve şu anda İran tarafında 10 km’ye varan uzun kuyruklar oluştu. Astara Gümrük Denetim Noktası’nda yaşanan sıkıntıyla ilgili şu ana kadar rastgele bir resmî açıklama yapılmadı. Lakin Azerbaycan medyası, işgal altındaki toprakların denetimini bir daha ele geçirdikten daha sonra, İran’ın narkotik husus geçiş hududu olarak Astara kapısını kullandığını, Azerbaycan tarafının ise bunu engellemek için sıkı kontroller yaptığını aktarıyor.

“30 YIL NARKOTİK UNSUR GÜZERGAHI OLARAK KULLANDILAR”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Ülkeleri Başkanlar Doruğu’nda “Ermenistan, İran ile yaklaşık 30 yıl Azerbaycan’ın daha evvel işgal altında bulunan topraklarını Avrupa’ya narkotik husus güzergâhı olarak kullandı.” biçiminde konuştu.