Andrew Wiggins aşı şayet olmazsa 14 milyon dolar kaybedecek

Kemal

New member
NBA ekiplerinden Golden State Warriors’ın başarılı forveti Andrew Wiggins, Kovid-19 aşısı aksisi olması niçiniyle dönemin tamamını kaçırma tehlikesi yaşıyor. Yıldız basketbolcu şayet aşı zıtlığını devam ettirirse, oynamadığı her iç saha maçında maaşından 350 bin dolar kaybedecek. Golden State’in iç alanda oynayacağı 41 maç daha sonrası Wiggins’in kaybı 14 milyon 350 bin doları bulacak.

San Francisco eyalet idaresi, geçtiğimiz haftalarda belirlediği Kovid-19 kurallarına göre kapalı yer aktifliklerine katılmak isteyen 12 yaş ve üstü bireylere aşı olma zorunluğu getirmişti. Bu zorunluluktan sıhhat sorunu bulunan ve dini niçinleri münasebet gösterenler muaf tutulacaktı.

26 yaşındaki Wiggins daha evvelki açıklamasında, “Ben aşı olmak istemiyorum ve bu benim şahsi sonucum. Kimseye de ‘aşı olma’ demiyorum. Büsbütün şahsi bir sonucum ve bir biçimde buna zorlanmadığım takdirde de aşı olmayacağım” tabirlerini kullanmıştı.

“AŞI OLMAYANLAR KAPALI ALANLARA GİREMEYECEK”

Yaşanan bu gelişmelerin akabinde San Francisco Halk Sıhhati Departmanı, sıhhat sorunu ve dini münasebetleri de devre dışı bırakarak kapalı yer aktifliklerine katılmak isteyen 12 yaş üstü her insanın aşı olmasını mecburî tuttu. Yapılan açıklamada, “Mevcut kurallara göre aşısız şahıslar, aşısız olma niçinleri ne olursa olsun kapalı alanlara giremeyecekler” sözleri kullanılmıştı.

Bu karar daha sonrası NBA idaresi, dini niçinlerden dolayı muafiyet talep eden Andrew Wiggins’in bu talebini reddetti. Lig idaresinin yazılı açıklamasında, “NBA, San Francisco Halk Sıhhati Departmanı’nın büyük salon etkinliklerinde 12 yaş ve üstü tüm iştirakçiler için Kovid-19 aşısı zorunluğu sonucu daha sonrası Andrew Wiggins’in talebini kıymetlendirdi ve reddetti. Wiggins, eyalet idaresinin kaidelerini yerine getirene kadar iç saha maçlarında forma giyemeyecek” denildi.

KYRIE IRVING DE AŞI OLMADI

FOX Sports’ta yer alan habere göre Kyrie Irving, hala Kovid-19 aşısı olmadı. Yıldız oyuncu, en bir doz aşısını olmadığı sürece kadrosunun idman tesisi ve iç saha kompleksine giriş yapamayacak. Bu durum da oyuncunun iç saha maçlarında uzunluk göstermesinin önüne geçen bir kural olarak öne çıkıyor.